ההפגנה נגד רפורמת ההוסטלים. צילום: מיכל שושני

"נערות הן לא בובות. לא סוגרים אם אין סיבות": ברחבת ביהמ"ש העליון התחדשה הבוקר (ד') המחאה נגד הרפורמה של משרד הרווחה סביב מסגרות החסות שבהן מתגוררות ומטופלות נערות בסיכון. כחלק מהקמפיין, החליטו מובילות המאבק, עשרות נערות, אנשי צוות, מדריכות ונשים לצעוד לכנסת ולהפגין בדרישה למנוע את הצעדים שמתכנן משרד הרווחה להנהיג, הכוללים לטענתן סגירה של חמישה הוסטלים, שלושה מתוכם בירושלים.

"אנחנו דורשות שקיפות. במשרד הרווחה אומרים שהם לא סוגרים את ההוסטלים, אבל אנחנו רואות שבשטח קורה ההיפך. ולכן קוראות לחברי כנסת ואנשי ציבור בואו תעזרו לנו, תתמכו בנו. תקימו ועדה דחופה בכנסת שתבחן את הנושא ותסייעו לנו הציל את הבנות", אמרה נטלי אוחיון, ממובילות המאבק.  

מור אמגר מדריכה טיפולית שעובדת זה שנתיים וחצי ב'בית הצברית' בירושלים סיפרה כי היא ואנשי הצוות קיבלו בשבוע שעבר מכתבי שימוע לפני פיטורים. "12 עובדים קיבלו מכתבי פיטורין בלי שבכלל דיברו איתנו, אני מרגישה שזאת בגידה מצד המערכת שככה בכזאת קרירות שולחים לנו כאלה מכתבים. אני כועסת כי גורמים לי לנטוש את הנערות. אני סטודנטית, זה נופל לי על תקופת מבחנים, לא מציעים לנו עבודה אחרת ומעבר לכך מה שחמור זה שלא דואגים לבנות". לדברי מור, ישנן 4 בנות בבית הצברית שמצויות במצב נפשי לא קל וטרם נמצאו להן מסגרות חלופיות.  

במשרד הרווחה הודיעו לא מכבר כי חוזה ההתקשרות עם המסגרות המדוברות מסתיים על פי החוק ובהתאם לכך המשרד נערך לפרסום מכרזי הפעלה חדשים שאליהם רשאים לגשת מפעילי המסגרות הקיימות. עוד נמסר כי בהוסטלים בירושלים יתבצע שיפוץ מדורג כך שבזמן שהוסטל אחד בשיפוץ, השניים האחרים ימשיכו לפעול והוסיפו כי כל הנערות ישובצו במסגרות המתאימות להן תוך מתן רצף טיפולי מיטבי.

"יש נערות שאמורות להיקלט במסגרות אחרות ואנחנו בשלבי פרידה מהן אבל יש כאלה שלא מצאו להן מסגרת מתאימה", אמרה נטלי אוחיון, "מעבר לכך, יש נערות שנמצאות בכל מיני מקומות כולל ברחוב שמחכות להיכנס למסגרות חסות כמו שלנו ולא מאשרים להן ואחר כך טוענים לתת תפוסה". "מקבלים החלטות על גבן של חסרות ישע. נערות שלא יכולות לצעוק ולהרים את קולן, לא שואלים אותן מה הן רוצות, מה טוב להן ומה לא. משרד הרווחה אומר שהוא רוצה לבצע שיפוץ? למה אי אפשר לחכות עם השיפוץ מבלי לפגוע בבנות? למה צריך לפטר עובדים? לא צריך לזרוק את כל הידע שהצוות צבר לפח ואת הנערות לרחוב. ה-30 ביוני זה היום האחרון ועדיין יש נערות שלא יהיה להן לאן ללכת", הוסיפה נטלי. כמו כן, בג"ץ צפוי לדון בעתירה שהגישו הנערות בבקשה להורות למשרד הרווחה להקפיא הליכים.

אתמול נפתחה תערוכה ביוזמתה של מור אמגר וסטודנטית נוספת מבצלאל ובה תיאור של מאבק באמצעות מיצגים של תמונות וטקסטים שהנערות כתבו. התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב עד ה 28.5. 

"אף נער או נערה לא יפגעו מהתהליך"

משרד העבודה והרווחה מסר בתגובה: "הסכמי ההתקשרות עם המסגרות המדוברות יגיעו לסיומם במועד שנקבע בחוזה. בהתאם לכך המשרד נערך לפרסום מכרזי הפעלה חדשים והם צפויים להתפרסם במהלך חודש מאי. מפעילי המסגרות יכולים להתמודד למכרזים אלו.

"בהוסטלים בירושלים יתבצע שיפוץ מקיף בהשקעה של מיליוני שקלים, שיכלול בין היתר הקמת מרכזי טיפול, מרכזי למידה וסדנאות חדישות לטובת קידומם ורווחתם של בני הנוער.

"המשרד מדגיש כי טובתם של בני הנוער עומדת לנגד עיניו ואף נער או נערה לא יפגעו מהתהליך. במהלך החודשים האחרונים ועד לסיום ההתקשרות מלווים מקרוב גורמי מקצוע מטעם המשרד את  בני הנוער ולכל אחת  ואחד מהם נבנתה תכנית המשך מותאמת תוך שמירה על רצף טיפולי מיטבי".