מצטיין מפקד פיקוד הדרום: רב סמל ראשון ביטון נתנאל

רב סמל ראשון ביטון נתנאל. צילום: דובר צה"ל

רס"ל נתנאל ביטון התגייס לצה"ל ב-2006, לחוות השומר בגיוס נערי מק"אם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות). "גדלתי בשכונה לא כל כך קלה", סיפר, "להגיע למקום כמו הצבא שבו אומרים לך מה לעשות אחרי שהייתי עובד וחי בשביל עצמי - זה מהפך. אחרי חוות השומר, לא מצאתי לעצמי תפקיד שאני רוצה לעשות בצה"ל. כך עברתי מבסיס לבסיס, עד שהגעתי עם שני חברים ללשכת גיוס. במשך חודש הייתי שם. אחרי זמן מה אמרתי לעצמי שאני צריך להגיע למקום שבו אוכל לתרום יותר. הלכתי לקצין מקא"ם במטרה לשנות תפקיד, ובמהלך השיחה עברו שני נגדים מהנדסה קרבית אשר שמעו את השיחה ואמרו לי לבוא לנסות את צמ"ה (צוות מכני הנדסי) באוגדת יהודה ושומרון".

כך קרה שחונך מקא"ם בשם אייל זיגרון לקח אותו תחת חסותו. "הוא היה האמא האבא והסבא שלי. הוא דחף אותי קדימה", סיפר. בהמשך עבר קורס צמ"ה ואף סיים בהצטיינות.  את שירותו הסדיר ביצע באיו"ש, עד שהגיע לשחרור מצה"ל, כאשר בנקודת הזמן הזו, לא היו לו 12 שנות לימוד ולכן לא יכל לחתום קבע ולהישאר בצבא. את מענק השחרור שלו השקיע נתנאל בהשלמת בגרויות וכך המשיך בשירות קבע בתפקידו

ב-2014 עבר לשרת בבקעת הירדן כמנהל עבודה של החטיבה (צמ"ה בקעת הירדן). ארבע שנים לאחר מכן עבר לשרת במחלקת הביצורים של פיקוד הדרום. במהלך השנתיים האחרונות הוא אחראי לבניית אתרי אימונים, מפקדות חירום ועוד. "רציתי להגיע לתפקיד בו אני נמצא היום, זה גם אחד מהדברים שמעוררים בו מוטיבציה תפקיד ומאפשרים לו לעשות אותו על הצד הטוב ביותר. אני מנסה להוכיח את עצמי בתפקיד, אני אוהב את מה שאני עושה וקם בכל בוקר עם הרגשת שליחות".

על קבלת ההצטיינות הוא שיתף: "התרגשתי מאוד כשבישרו לו שקיבלתי מצטיין. זה הפתיע אותי.  מבחינתי אנ  פשוט עושה את העבודה שלי ולכן זה הפתיע אותי לקבל הצטיינות אלוף. המפקד האישי שלי, שמעון בן מויאל בישר לי על ההצטיינות. אני איתו כבר זה התפקיד החמישי, אנחנו עובדים טוב יחד".

מצטיין הרב הראשי לצה"ל: טוראי מנחם אילני

אילני משרת כמשגיח כשרות בבסיס הכליאה, ומתגורר בירושלים ואב לשניים. אילני למד מספר שנים בישיבת מרכז הרב, ולאחר מכן התגייס במסגרת מסלול 'הסדר מרכז' לתפקיד אשר במסגרתו יש לו אחריות על תחום הכשרות בבסיס הכליאה.

טוראי מנחם אילני. צילום: דובר צה"ל

"השירות בתור משגיח כשרות בכלא הצבאי הוא מאוד מיוחד, לכל פלוגה יש בית כנסת וחדר אוכל משלה", סיפר, "ישנם אנשים רבים וכל אחד עם הרקע הייחודי שלו. חלקם מתעניינים בעשיית הרבנות בכלא הצבאי. אני מאמין שזו אהבת ישראל, המפגש האישי והסיוע לחיילים שצריכים זאת".

כאשר נודע למנחם שהוא נבחר להיות מצטיין הרב הראשי לצה"ל לראש השנה, הוא סיפר שהתרגש מאוד. במיוחד מכך שהדבר מביע את הערכת מפקדיו על עשייתו המסורה בתור משגיח כשרות.

מצטיין ראש להק הציוד: רב״ט עמנואל צגה

רב״ט עמנואל צגה משרת כטכנאי תקשורת לוויינית ביחידה 502. בתפקידו עוסק בניטור, בקרה ותמיכה למערכות תקשורת הלוויניות. עמנואל בן למשפחה שעלתה מאתיופיה, אביו נפטר כשהיה בן שנה ומאז גידלה אותו אימו בביתם שבירושלים.

רב״ט עמנואל צגה. צילום: דובר צה"ל

לאחר שסיים את לימודיו בתיכון קיבל תעודת הנדסאי והתנדב לשירות צבאי משמעותי. עמנואל חלם לשרת בתפקיד משמעותי ומעיד כי בכל פעם שהוא שומע חדשות העוסקות בפעילות המבצעית של חיל האוויר הוא מתמלא גאווה מכיוון שמבין את חשיבות העבודה המבצעית אותה עושה ביחידה ותרומתה לפעילות חיל האוויר.

במקביל לשירותו הצבאי מתנדב עמנואל כחובש במד״א ירושלים ובמשטרת מחוז ירושלים. על כל זאת ועוד מקבל עמנואל תעודת הצטיינות מראש להק הציוד, תא״ל שמעון צנציפר.

מצטיינת קצין הנדסה ראשי: סמלת אופק חיים

סמלת אופק חיים (20) משרתת כראש הלשכה של מפקד ההנדסה בפיקוד מרכז. אופק החלה את דרכה כתצפיתנית בחמ"ל עדרת, שנמצא בחטיבה מרחבית עציון. מאחר ולא מצאה את עצמה בתפקיד היא הועברה לבסיס סיירים באילת שם התנדבה כפקידה פלוגתית של גדוד איסוף באילת.

אופק חיים. צילום: דובר צה"ל

לאחר תפקיד זה, הגיעה אופק להיות ראש הלשכה של מפקד ההנדסה הפיקודי, אל"ם מקס נודלמן. "אופק משרתת כראש לשכת מהנ״פ מזה כשנה ושלושה חודשים ומבצעת תפקידה בצורה יוצאת דופן, מחויבת לנעשה ביחידה, מגדילה ראש ומסורה לעבודתה. בתפקודה ניכרות יכולות גבוהות של יחסי אנוש, כבוד צניעות ונועם הליכות", מסבירים בצה"ל.

על זאת ועוד נבחרה אופק למצטיינת קצין הנדסה ראשי לראש השנה. על ההצטיינות סיפרה אופק: "זו הרגשה ממש טובה שמעריכים את העבודה הקשה שלי".

מצטיין מח"ט דרומית: סמ"ר גל שניידר

סמ"ר גל שניידר, מתגורר בגבעון החדשה ליד ירושלים, משרת כחובש גדודי. גל התגייס ביולי 2017 לשריון ויצא לקורס חובשים. לאחר מכן הוא הגיע לחטיבה הדרומית באוגדת עזה ושם הוא משרת עד היום.

לאחר שנה בתפקיד יצא לקורס חובש גדודי, סיים אותו בהצלחה וחזר לחטיבה הדרומית לשרת בתור חובש גדודי. במסגרת התפקיד יצא לו לטפל גם באזרחים וגם בחיילים ולוחמים.

סמ"ר גל שניידר. צילום: דובר צה"ל

"הדבר שהכי חשוב לי בתפקיד - החברים שמשרתים לצידי והפכו לסוג של משפחה",סיפר, "אני כבר שנתיים בתפקיד ועדיין תמיד מחפש להשתפר ולעשות את התפקיד על הצד הטוב ביותר".

גל נבחר לקבל הצטיינות ממפקד החטיבה הדרומית בטקס שייערך בחטיבה לכבוד ראש השנה, ״לצוות מגיע גם הצטיינות", אמר, "אנחנו עושים הכל ביחד ועושים עבודה מצוינת".

מצטיינת מח"ט דרומית: רב"ט נעמה צברי

רב"ט נעמה צברי, מתגוררת בגבעת זאב ומשרתת בפלוגת חיל הקשר של חטמ"ר דרומית.נעמה התגייסה בדצמבר 2018 לקורס טכנאי דיגיטל מבצעיים, ושובצה לאחר הקורס בפלוגת חיל הקשר של החטיבה הדרומית באוגדת עזה.

רב"ט נעמה צברי. צילום: דובר צה"ל

"הקשר המבצעי הוא חלק ממערך התמיכה במערך הלוחם והוא קריטי וחשוב להתנהלות נכונה של הכוחות בשטח", אמרה, "אני מתעסקת בשמירת הכשירות של הקשר ברכבים המבצעיים של החטיבה, של הרכבים המשוריינים והרגילים. אני שמחה לשרת בגזרה מבצעית ומאתגרת, גזרה שיש בה הרבה עשייה ואף פעם לא משעמם בה.

נעמה נבחרה לקבל אות הצטיינות ממפקד החטיבה הדרומית בטקס שייערך בחטיבה לכבוד ראש השנה, "אני משקיעה מעצמה הרבה למען התפקיד ומשתדלת לעשות אותו בצורה הטובה ביותר", אמרה.

מצטיין מח"ט 7: סמ"ר אראל דבל

סמ"ר אראל דבל משרץ כמשה"ד יחידת ההדרכה של חטיבה 7 של חיל השריון. אראל נמצא בתפקידו הנוכחי כמשה"ד יחידת ההדרכה ונמצא לקראת סיום שירותו הצבאי המהווה פרק משמעותי בחייו. "בגמר השירות הצבאי שלי, אני יכול להגיד שאני רואה דברים אחרת לחלוטין מהצורה בה ראיתי את הדברים כשהתגייסתי. כשסיימתי מסלול, כשסיימתי קורס מפקדי טנקים וגם כאשר הייתי מפקד טנק. בכל שלב בשירות התפתחתי וקיבלתי עוד יכולות להגיע למי שאני היום", ציין.

 סמ"ר אראל דבל. צילום: דובר צה"ל

במסגרת שירותו, היה שותף להקמת היחידה המיוחדת של חטיבה 7 ולהיות חלק משמעותי בפיתוח שלה. כשאראל מסתכל אחורה על השירות הצבאי שהיה לו, מספר כי האירוע המשמעותי ביותר עבורו, היה במהלך תגבור של גדוד 75(גדוד של חטיבה 7), כשהם תפסו קו חי"ר באיו"ש בתקופת החגים שנה שעברה. במהלך סיור, הגיעו לנקודה באחד הכפרים הפלסטיניים באזור. כמה רגעים לפני הגעתם, ילדה פלסטינית נפגעה באורח קשה בראש מפגיעת מכונית. בלי לחשוב יותר מדי, אראל מספר כי הוא וחבריו לגדוד ניגשו לילדה ונתנו לה טיפול רפואי ראשוני אותו ידעו לתת.

על קבלת אות ההצטיינות סיפר: "זה מאוד מחמיא, אני עושה הרבה למען היחידה בה אני נמצא ורוצה להודות לחברי ליחידה שלכל אחד מהם מגיע הצטיינות על העבודה הקשה שכל אחד מאיתנו עושה מאז שהקמנו אותה בתחילת שנה שעברה".

מצטיין ראש מנהלת חרדים: רב"ט מאור אברמוב

רב"ט מאור אברמוב. צילום: דובר צה"ל

רב"ט מאור אברמוב (21) תושב פסגת זאב. מאור משרת כרכז מתגייסים חרדים לצה"ל בלשכת הגיוס בירושלים. תחילה, התגייס דרך מסלול ישיבות ההסדר לחטיבת כפיר כלוחם, במהלך האימון המתקדם בעקבות פציעה מאור נאלץ לרדת ללוחמה ולהתחיל תפקיד חדש.

מאור התחיל את תפקידו החדש, במסגרתו הוא מסייע למלש"בים חרדים באזור ירושלים להתגייס לצה"ל. מאור מלווה אותם לאורך הליך הגיוס, מנגיש את המידע אודות המסלולים החרדיים בצה"ל ומנהל קשר שוטף מול מוסדות ורכזי הנוער החרדיים.

"מה שאני הכי אוהב בתפקיד, זה לגייס מלש"בים לתפקידי הלוחמה. תפקידי הלוחמה הם התפקידים שבהם שומרים על ישראל ומקבלים כלים לחיים", סיפר.

כאשר הודיעו למאור על ההצטיינות, הוא התרגש מאוד ושמח על כך שמעריכים את פעילותו. "להיות מצטיין זה אומר לעבוד קשה ולתת את הכל, אני נורא אוהב את התפקיד שלי ומה שאני עושה, במיוחד בזכות המפקד שלי." מסכם מאור.