האם המים באמת נקיים? | צילום: שאטרסטוק

לראשונה בירושלים: ניסוי לבדיקת איכות המים בברזים בבתים פרטיים. בשבוע הקרוב יוכלו תושבים נבחרים משכונת בית הכרם למסור דגימות מים מבתיהם במינהל הקהילתי, וסטודנטים של מכללת עזריאלי יבדקו אותן בהמשך החודש ויוודאו שהמים בברזים אכן ראויים לשתייה. ההליך כולו - ללא תשלום.

מדובר בפיילוט פרי יוזמה משותפת בין מכללת עזריאלי למינהל הקהילתי של בית הכרם. הניסוי צפוי להיעשות בכ־150 דירות בשכונה שבעליהן התנדבו לקחת חלק בבדיקה מקיפה ראשונה מסוגה בסדר גודל כזה. ביום הבחירות יחלקו סטודנטים של המכללה בקבוקונים ודף הנחיות לתושבים, שחולקו לכמה קבוצות על פי גיל הבניינים שבהם הם גרים. בשבוע שלאחר מכן ירכזו הסטודנטים את ממצאי בדיקות המעבדה, ינתחו וימפו אותן, וכל תושב יקבל בדוא"ל הפרטי שלו פירוט של הממצאים שנדגמו בביתו, כולל הסברים לגבי איכות המים ובמקרה הצורך המלצות מה אפשר לעשות לשיפור המצב.

"כיום אין לתושבים דרך לדעת מה הם צורכים ומהי איכות המים בברז שלהם. יש בבית הכרם מבנים משנת 1920 ויש מבנים חדשים שאוכלסו השנה. לכל בית יש צנרת חדשה או ישנה ויהיה מעניין יהיה לדעת מה יהיו ההבדלים באיכות המים", מסבירה יוזמת התוכנית ד"ר יעל לצטר, מנהלת המסלול לטכנולוגיה סביבתית בהנדסת חומרים מתקדמים במכללה.

מנכ"לית המינהל הקהילתי ,נטע מגן: "אנחנו משתפים פעולה לאורך כל השנה עם המכללה דרך דוכנים על המכללה והדרכות היכרות לתיכונים ועד לטיפול בבעיות משותפות למכללה ולתושבים - כגון בעיות חניה ותחבורה ציבורית. הרמנו את הכפפה עם היוזמה החדשה שלהם לבדיקת איכות המים ואנחנו הצינור לקשר עם התושבים. זה פרויקט חשוב, גםם למתן שירות ייחודי לתושבים וגם לקבל תמונת מצב על השכונה כולה".