המעיין הסגור עין חניה. צילום: בועז הלה

מדוע נסגרה שמורת עין חניה ליד עין יעל? פעיל ותושב גילה, בועז הלה, פרסם השבוע קמפיין לפתיחת פנינת הטבע לציבור הרחב שנסגרה בשנים האחרונות בשל שיפוצים.

עם תום השיפוצים קיוו התושבים כי השמורה תיפתח לקהל הרחב ולתושבים המעוניינים ליהנות מהפינה הפסטורלית אך לדברי בועז הלה, מסיבה בלתי מובנת, האתר עודנו סגור.

הלה יזם השבוע פרסום עצומה שעליה חתומים מאות תושבים. מדובר בבריכות מים עתיקות וממצאים ארכיאולוגים נדירים. "עשו שם עבודות שימור ופיתוח. תושבים חיכו בסבלנות רבה ובציפייה להיכנס לאתר ולטייל בו. אני זוכר את עצמי כנער מבלה שם ועוד רבים כמוני שלא שוכחים את הנוף והיופי של שמורת הטבע ההיסטורית והמדהימה הזאת וממש לא ברור מדוע לא פותחים אותה".

המעיין הסגור עין חניה. צילום: בועז הלה

עוד הוסיף: "זה מוקד בילוי עבור משפחות שרוצות לצאת עם הילדים בייחוד עכשיו לקראת החגים וחול המועד סוכות. גם אני הייתי רוצה להביא את הילדים שלי למקומות שבהם טיילתי בצעירותי וזו זכות לגיטימית של כל תושב. אני חושב שצריכים לפתוח את האתר ולאפשר לכל אחד להיכנס לשם לטייל, לטבול במעיין הטבעי ופשוט להסתובב במקום היפה הזה".

המעיין הסגור עין חניה. צילום: בועז הלה

לדברי הלה, אחת הסיבות להישארותו של האתר סגור קשורה בחוסר הסכמה בין הרשויות בנוגע לתחזוקת האתר ואבטחתו. במכתב שהפנה לראש עיריית ירושלים, משה ליאון ולשר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, זאב אלקין, כתב הלה, "מעיין עין חניה הוא אחד מנכסי הטבע החשובים והיפים שבסביבות ירושלים וכולל בריכות מים, נוף ועתיקות. בינואר 2018 נחנך סיום העבודות באתר ומאז אותו המעמד, ובחלוף שנה וחצי, האתר עודנו סגור לציבור. הוא מוקף גדרות ושער נעול והבריכות יבשות ממים. אנו קוראים לכם להשיב את האתר לידי הציבור ומקווים שתעשו כל מאמץ על מנת לאפשר לציבור ליהנות מפנינת הטבע הנדירה עוד בחול המועד הקרוב".

המעיין לפני השיפוצים. צילום: בועז הלה

המעיין נמצא בקצה הדרומי של ירושלים באזור נחל רפאים סמך לעין יעל וממוקם בצד הכביש  המוביל להר גילה ולכפר הפלסטיני וולג'ה. בפיתוחו והנגשתו לציבור הושקעו כמה מיליוני שקלים.

תגובות

תגובת של רשות הטבע והגנים: "אתר עין חניה מנוהל על ידי רשות הטבע והגנים תוך סיוע תקציבי מהרשות לפיתוח ירושלים. על פי הנחיית גופי הביטחון על בסיס שיקולים ביטחוניים יש להעתיק את המחסום הביטחוני עין יעל סמוך יותר לגדר ההפרדה על מנת לאפשר את פתיחת האתר עין חניה לקליטת קהל.

"נכון לעתה קיים עדיין פער תקציב של מיליוני שקלים בין הסכום שהוקצב להעתקת המחסום לבין הסכום הנדרש בפועל בהתאם להנחיות הביטחוניות. ברגע שיימצא התקציב מצד הגופים המממנים והמחסום יועתק בפועל על ידי גופי הביטחון  האחראים לכך אנו מקווים כי יתקבלו האישורים לפתוח את האתר לקליטת קהל".

ממשרד ירושלים נמסר בתגובה: "הפרויקט בעין חניה מומן על ידי המשרד בעלות של 12 מיליון שקלים, עבור עבודות שימור פיתוח, שיקום והנגשת המקום לקהל הרחב. הפרויקט בוצע ע"י הרשות לפיתוח ירושלים ובשיתוף רשות העתיקות ע"פ בקשת רשות הטבע והגנים ועיריית ירושלים.

"בנוסף, משרד ירושלים הקצה באופן חריג 6 מיליון נוספים לטובת העתקת המחסום וואלג'ה הסמוך למעיין לפי דרישת המשטרה, לאחר שהמשטרה סירבה לממן את העתקת המחסום ועיריית ירושלים ביקשה מהמשרד סיוע גם בנושא הזה. העבודות להעתקת המחסום החלו, אך משטרת ישראל ומנהלת קשת צבאים הציבו לפתע דרישות נוספות, דבר שייקר באופן משמעותי את עלות הפרויקט, ולמשרד ירושלים אין מקור תקציבי לכך. כדי למצוא פתרון הולם, השר זאב אלקין יזם פגישה בחודש שעבר עם ראש העירייה, משה ליאון, מפקד מחוז ירושלים, דורון ידיד, נציגי רט"ג וכל הגורמים הרלוונטיים שבמהלכה סוכם שעיריית ירושלים תפנה למשרד התחבורה, ולמשרדים רלוונטים אחרים כדי למצוא מקור תקציבי נוסף להשלמת הפרויקט.

"לצערנו, לאור האמור, האתר יהיה סגור בחג הסוכות הקרוב. למעיין עין חניה יש ערך חשוב לרווחת ופנאי תושבי ירושלים, ואנו מקווים שיימצא מקור תקציבי להשלמת פרויקט העתקת המחסום והאתר יפתח לרווחת הקהל.

תגובת עיריית ירושלים: "בשל דרישת משטרת ישראל להעתיק את מחסום עין יעל (מחסום וולאג'ה) לקצה הגבול המוניציפלי, לצרכי ביטחון המטיילים, העירייה והרשות לפיתוח ירושלים החלו בעבודות ההעתקה כנדרש"