אווירה אלימה במיוחד. אילוסטרציה: shutterstock

המזרח הפרוע: מורות מותקפות שנזקקו לפינוי לבית חולים; מחנך שהותקף, ככל הנראה כחלק מחיסול חשבונות; וילד בכיתה ב' שכמעט חטף לשוטר את הנשק. איך הגיעו בתי ספר בצור באהר למצב מלחמה? ולמה הרשויות אינן מתערבות, אף שברוב המקרים מדובר במוסד בחסות העירייה?

חיסול חשבונות עם המחנך

אחד הבקרים החורפיים האחרונים בבית הספר 'איבן ראשד' בצור באהר. חמישה נערים תושבי השכונה הגיעו אל מחוץ לגדרות של המוסד החינוכי וטיפסו מעליהם. הם החלו לשבור את חלונות הכיתה, כשהמטרה היא אחת: חיסול חשבונות עם אחד המחנכים בבית הספר. "הם פשוט כיסחו אותו", אומר א', הורה לאחד התלמידים בבית הספר. "הצעירים הרסו ושברו כל מה שנקרה בדרכם, לא ראו בעיניים. הם היו כמו כנופיה של העולם התחתון שנכנסה לבית הספר כדי לסגור חשבונות לאור היום". הרקע לתקיפה, כך נטען, הוא סכסוך בין משפחות על אדמה בשכונה.

זאת רק דוגמה למצב החמור שאליו הגיעה מערכת החינוך בצור באהר. בהיעדר פיקוח ואכיפה משמעותית, בתי הספר באזור הפכו כר פורה לאלימות ומעשי ונדליזם. בבית הספר היסודי לבנים, מוסד שפועל תחת חסות העירייה ומקבל ממנה מימון מלא, אירעו מספר אירועי אלימות חמורים נגד הצוות החינוכי. בחודשיים האחרונים הותקפו לא פחות מחמש מורות, כולן בידי תלמידים, כשחלקן עדיין נשארות בבית ומרותקות למיטה. מורה אחת הותקפה לפני כשלושה שבועות ונעדרה ארבעה ימים מהלימודים. אחרת הותקפה בתחילת החודש ונאלצה להיעדר כשבוע מבית הספר. ומורה שהותקפה בחודש שעבר נשארה בבית לפחות כשבועיים לפני שחזרה ללמד.

המורה סיימה בהדסה

אולם בבית הספר אירעו שני מקרים חמורים עוד יותר: מורה שנאלצה להתפנות להדסה עין כרם בעקבות תקיפה חמורה של מספר תלמידים; ומורה נוספת שהותקפה בתחילת השנה וסובלת עד היום, יותר מחודשיים לאחר המקרה, משברים בגופה.

המשטרה, כך נראה, נשארת כמעט חסרת אונים מול גל התקיפות. לאחרונה החלו שני שוטרים לסייר באופן כמעו יומיומי בבית הספר בשעות הלימודים. אולם בשבוע שעבר התקרב אחד מתלמידי כיתה ב' לשוטרים וניסה לחטוף את נשקו האישי. לאחר מאבק קצר הצליח השוטר להשתלט על התלמיד, אך המרמור בקרב ההורים ממשיך לגדול. "באיזה עוד מקום ישלחו שוטרים על מדים להסתובב עם נשק בבית ספר, ועוד בית ספר יסודי?" אומר ע', תושב השכונה ואב לשני ילדים בבית הספר. "מבחינת התלמידים וההורים זאת פשוט התגרות. במקום להרגיע את האווירה, הנוכחות של השוטרים רק מלחיצה ומעודדת פורענות. נסיון חטיפת הנשק לא יהיה המקרה האחרון שנשמע עליו. ככל שהשוטרים ימשיכו להסתובב שם אנחנו נראה עוד ועוד התגרויות מצד תלמידים".

הורים נגד המנהלת

בבית הספר קורים לא רק מקרים של תקיפה מצד תלמידים אלא גם מקרים של תקיפה מצד מורים. בחודש האחרון נרשמו שני מקרים של תקיפת תלמידים בידי מורים, כשלאחד מהם מנהלת בית הספר אף הזמינה משטרה. "המצב הזה לא יכול להימשך", מזהיר ע'. "אנחנו מאבדים את הילדים שלנו לגל של אלימות חסרת תקדים. אין פיקוח אמיתי מצד הרשויות, למרות שמדובר במוסד עירוני לכל דבר. התלמידים מרגישים שהם יכולים לעשות מה שהם רוצים והתוצאה היא עלייה חדה במקרי אלימות. כשאין אכיפה, אין מסגרות של אחר הצהריים ואין רצון אמיתי לפתור בעיות - אנחנו חיים במצב שבו אין דין ואין דיין".

לאחרונה הוציאו ועדי ההורים בשכונה, יחד עם תושבים רבים ומוכתרים, מכתב למשרד החינוך, שבו הם דוחים את מינוי המנהלת החדשה לבית הספר ומבקשים שינוי בסדר העדיפויות. "אנחנו תושבי הכפר צור באהר", נרשם במכתב שנשלח למאיר שמעוני, מנהל מחוז ירושלים במשרד החינוך, "מיוצגים על ידי מוכתרים, מכובדים ומשכילים - דוחים בתוקף את מינוי המנהלת החדשה לבית הספר 'צור באהר יסודי בנים׳".

לטענתם, "בשכונה שלנו יש אנשי חינוך בעלי כישורים וניסיון רב שמתאימים למעמד הזה וגם מכירים את התרבות שלנו. לאנשי החינוך שלנו יש כל הזכות לנהל את בית הספר מכיוון שהם מכירים היטב את הרקמה הרגישה של השכונה ואת המנטליות החברתית שלנו ויודעים את הגרעין הפנימי של כל אחד ואחד מאיתנו, כולל המסורות והמנהגים. משרד החינוך צריך להפסיק להתעלם מאיתנו כאילו אנחנו לא קיימים. כל המוכתרים והתלמידים מגבים את ועדי ההורים במכתב זה. המטרה היא חינוך הילדים שלנו ולא קיים מישהו שמתחשב בהם יותר מאיתנו".

לטענת ההורים, משרד החינוך ומנח"י לא הגיבו על המכתב כבר שבועות רבים והזעם המתגבר בקרב תושבי השכונה יכול להביא לפיצוץ בזמן הקרוב. "מה אנחנו אמורים לחשוב כשכל הרשויות מתעלמות מאיתנו?" תוהה ע'. "בסוף זה יגיע למצב לא טוב עבור כולם, גם התושבים וגם הרשויות. אנחנו מנסים להזהיר ולטפל אבל אף אחד לא מקשיב לנו".

משרד החינוך בתגובה: "המשרד רואה בחומרה כל גילוי אלימות ופועל באפס סובלנות כלפי אירועים מסוג זה! לגופו של עניין, המקרים מוכרים ומטופלים על ידי הנהלת המוסד בגיבוי מלא של הפיקוח".

מנח"י בתגובה: "מינהל החינוך מכיר את מקרי האלימות בבית הספר ומגנה אותם בתוקף. אין הצדקה לאלימות, לא בין תלמידים ולא כלפי אנשי ונשות החינוך. מינהל החינוך פועל אל מול בית הספר בשיתוף משרד החינוך על מנת להשיב את המוסד לשגרת לימודים רגועה ובטוחה".

במשטרה טוענים כי לא היה כל ניסיון לחטוף נשק משוטר וכן הם טוענים כי נוכחות השוטרים היא במסגרת הדרכות המתקיימות בבית הספר