מועצה מקומית גבעת זאב. צילום: שלומי כהן

עובדת במועצה המקומית גבעת זאב תבעה את מזכיר וגזבר המועצה, אבנר דובדבני, על כך שהטריד אותה מינית והתנכל לה. לטענתה, בשנת 2010 כינה אותה "זנזונת", ובהמשך צילם אותה בטלפון הנייד שלו ללא רשותה על מנת להתנכל לה על כך שהתלוננה על אותה הטרדה מינית.

בנוסף, לאחר שהעובדת הגישה תלונה במשטרה על הטרדה מינית על נגד דובדבני, הוא הגיש נגדה תביעת לשון הרע בגובה 130,000 שקלים, בו כינה את תלונתה "פיקטיבית" וטען כי הוגשה רק על מנת לפגוע בו ובפרנסתו. בית הדין האזורי לעבודה דחה את תביעת לשון הרע של דובדבני, ופסק כי הוא מעדיף את גרסת העובדת על התרחשות ההטרדה המינית והצילום על פני גרסתו.

"יאללה עופי מפה"

לטענת העובדת, בדצמבר 2010 היא הגיעה ללשכת ראש המועצה במסגרת עבודתה. באותה עת הגיע למקום דובדבני, ודרש ממנה לעזוב את הלשכה, כשהוא מעיר לה על צורת הישיבה שלה באופן  סקסיסטי, אמר לה "יאללה עופי מפה", ומכנה אותה "זנזונת". העובדת פרצה בבכי ויצאה מהלשכה, כאשר דובדבני יוצא אחריה וממשיך לכנותה "זנזונת". עוד נטען כי העובדת אמרה לדובדבני כי עליו להתבייש באופן שבו דיבר אליה, ובתגובה הוא השיב: "סתמי את הפה, יא זנזונת".

לאחר כשלושה חודשים, הגיעה העובדת ללשכת ראש המועצה על מנת לאסוף מסמכים הנחוצים לעבודתה. דובדבני נכנס ללשכה ודרש ממנה לעזוב את המקום, כהרגלו. העובדת ביקשה שיניח לה, ובתגובה שלף דובדבני את הטלפון הנייד שלו והחל לצלם אותה ללא הסכמתה. העובדת דרשה ממנו להפסיק, ובתגובה השיב לה דובדבני: "יצאת פוטוגנית".

צילום המחשה: shutterstock

מההליך המשפטי מצטיירת תמונה לפיה דובדבני שם לעצמו להעיר ולבקר את העובדת באופן חוזר על מה שהוא כינה "התבטלותה" במקום העבודה. כך, טען כי צילם אותה כדי "להוכיח שהיא מתבטלת". עוד טענה העובדת כי מהעדות שלו עצמו עלה כי הוא נוהג להטריד מינית דרך קבע, ולייצר סביבת עבודה אפופת אווירה מינית בהערותיו בעלות קונוטציה מינית באופן חוזר, כך למשל בהערות על גופן והופעתן של עובדות.

למרות הכחשותיו, עוד במסגרת דחיית תביעת לשון הרע שהגיש דובדבני נגד העובדת, נפסק כי דובדבני אכן כינה את העובדת "זנזונת" מספר פעמים, וצילם אותה ללא רשותה.

השבוע, פסק בית הדין כי העובדת הוכיחה את קיומה של הטרדה מינית כלפיה, ויצירת אווירה עוינת בהקשר מיני ולא רק כלפיה, וקיבל את תביעתה בגין הטרדה מינית. עוד התקבלה טענת העובדת על כך שצילומה היווה התנכלות אסורה על פי החוק, וכי מדובר בפגיעה שמקורה בתלונה שהגישה על הטרדה מינית. על דובדבני נפסקו פיצויים בגובה 50 אלף שקלים.

לאן נעלמה האחראית למניעת הטרדות מיניות במועצה?

טענה נוספת של העובדת היא כי דובדבני טרפד את בירור תלונתה, וגרם לכך שבמשך כשנה וחצי, עד סוף שנת 2012, לא הייתה במועצה אחראית למניעת הטרדות מיניות במקום העבודה. דובדבני הכחיש כי פעל לטרפד את בירור התלונה נגדו, וטען כי לא פעל למנוע את פעילותה של האחראית למניעת הטרדות מיניות במועצה.

גבעת זאב. צילום: שלומי כהן

במהלך ניהול ההליך, העידה מי שכיהנה עד שנת 2011 כממונה למניעת הטרדות מיניות במועצה. האחרונה ציינה כי היתה צריכה להודיע על התפטרותה רק לראש המועצה ולא לדובדבני. כאשר נשאלה מדוע שלחה מייל המודיע על התפטרותה לדובדבני ולא לראש המועצה, והשיבה: "הוא היה מנהל כוח אדם בזמנו, עדכנתי אותו שאם הוא לא מאשר לי לצאת להשתלמויות, אני אפנה הלאה ואפסיק את התפקיד. אמרתי לו אם אתה לא מאשר לי אני אפסיק את העבודה".

לדבריה, אחרי שדובדבני הפסיק להוציא אותה להשתלמויות רלוונטיות, לא הייתה אף אחת אחרת במועצה ששימשה כאחראית על הטרדות מיניות. עוד ציינה כי מצב זה השתנה רק אחרי שראש המועצה חייב אותה לחזור לתפקיד, בנובמבר 2011.

עו"ד אייל אבידן

על סמך דברים אלה, ציין בית הדין כי טענת העובדת לפיה דובדבני אכן מנע מהממונה על הטרדות מיניות להשתתף בהשתלמות, גם אחרי שהודיעה כי אם לא יאשר זאת היא לא תמשיך בתפקידה, קיבלה אישוש בעדות. עוד נכתב בפסק הדין כי "בכך הלכה למעשה גרם (דובדבני) ל'ממונה' לחשוש ממנו ולהיות לא אפקטיבית בסמכותה כממונה. וזמנית למועצה להיות ללא ממונה כלל".

תגובות:

עו"ד אייל אבידן המייצג את העובדת: "קביעת בית הדין שלפיה מנהל שמכנה עובדת "זנזונת" מבצע הטרדה מינית, היא קביעה נכונה ומוצדקת, אך הפיצוי הנמוך שנפסק לא הולם כלל את חומרת הנסיבות של המקרה. על כך יש להצר, שכן, לבתי המשפט יש את הכוח לעצב חברה טובה ומכבדת יותר באמצעות הרתעה, ואילו בפיצוי שנפסק במקרה זה אין כל מסר של הרתעה, ובפרט שלא כלפי מנהלים כה בכירים כמו הנתבע.

"יש להצר גם על התנהלות מועצת גבעת זאב בפרשה. בכירי המועצה ידעו היטב על מעשיו החמורים של הנתבע כבר מאז שנת 2016, ובכל זאת הוא הושאר לעבוד במועצה עד היום".

ממועצת גבעת זאב ומסנגורו של דובדבני לא נמסרה תגובה.