אילוסטרציה: shutterstock

בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה הבוקר (ב') את סלומון רדאי מרצח חברתו פוקטה בוגלה (מימי) ז"ל.

על פי כתב האישום רדאי הואשם ברצח חברתו בשנת 2003. ורק לאחר 11 שנים, בשנת 2014, הוגש נגדו כתב האישום. הנאשם נעצר ב-2014 לאחר שהודה (בפעם השלישית) בפני הסוכן המשטרתי.

בית המשפט זיכה את רדאי מאשמת הרצח וקבע כי טוב יעשו גורמי החקירה והתביעה אם יבחנו את התקלות והערות שפורטו בהכרעת הדין הן בעניין הפעלת המדובב והן לגבי חקירתן של שתי העדות שהעידו לגבי סוגיית המפגש המוקדם.

"בענייננו קופדו חיי המנוחה ברצח אכזרי בשנת 2003, שהמשטרה עמלה על פיענוחו במשך למעלה מעשור, אך כמבואר בהרחבה לעיל נותרו סימני שאלה באשר לזהות הרוצח ולאור נסיבות האירועים ונסיבות החקירה לא ניתן לבסס נגד הנאשם הרשעה בפלילים", כתב השופט יורם נועם בהכרעת הדין.

הסניגור הארצי, ד"ר יואב ספיר בירך על החלטת בית המשפט המחוזי לדבריו: "פעם נוספת נחשפה בפני בית המשפט התנהלות קלוקלת של המשטרה בהפעלת מדובבים, התנהלות שיש בה כדי להביא להודאות שווא ולהרשעות שווא. בפעם הזו נמנעה הרשעת השווא בזכות עבודתם המאומצת של הסניגורים הציבוריים שייצגו את רדאי. יש לקוות כי בעקבות מקרה זה, המצטרף למקרים אחרים מן העת האחרונה יופקו הלקחים המתאימים".

הסנגורים, עו"ד ודים שוב ועו"ד מאיה ברקאי שייצגו את רדאי: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט שהוציא את הצדק לאור. סלומון עצור במשך 4.5 שנים על עבירה שלא ביצע וכך טען לכל אורך הדרך. אנו שמחים שסלומון חוזר למשפחתו. הכרעת הדין מצטרפת לשורת פסקי הדין שבהם בתי המשפט ביקרו באופן חריף את אופן הפעלת המדובבים וסוכנים ואנו מקווים שרשויות האכיפה יפנימו את הערות בית המשפט".

תגובת הפרקליטות המייצגת את פוקטה בוגלה ז"ל: "נלמד את פסק הדין ונשקול את צעדינו בהתאם".