בית משפט השלום, סגור וחשוך. צילום: ענת יורובסקי

איך נראה האיזור שסובב את תחנת לב הבירה ובית המעצר מגרש הרוסים בשעה 1:45 בלילה? כמעט בכל שעה משעות היום הכיכר הזאת, שמקיפה את המשטרה, בית המעצר ובית המשפט, תהיה עמוסה רכבי משטרה, עצורים שמוכנסים ומוצאים מבית המעצר אל בית המשפט וחוזר חלילה. אבל סמוך לשעה שתיים לפנות בוקר המקום שומם. הקיוסק שמול בית המשפט סגור, הכיכר ריקה. ניידת בודדת מגיעה, מכניסה עצור לבית המעצר ונוסעת.

מהקפצה להקפצה

אנחנו עוברים לרחוב יפו, עליו מפטרלים קטנועים של מד"א. בקבוק בירה שמישהו ניפץ על הרצפה מעטר את אחת הפינות. אולי הקור הירושלמי הפך את הלילה הזה לשקט ביחס לליל חמישי.

השעה היא כבר 2:30 והנה התרחשות: עו"ד דותן דניאלי, אחד משני כונני המעצרים של הסנגוריה הציבורית הלילה, מוקפץ לתת יעוץ לפני חקירה למספר עצורים. הראשון יובא עוד כחצי שעה לתחנת לב הבירה ושנינו יוצאים למקום.

הסנגוריה הציבורית מעמידה בעיר מדי לילה שני כונני מעצרים, שיוקפצו להעניק יעוץ לפני חקירה לעצורים שיבקשו כזה. בנוסף להם יש סנגורים נוספים שייתכן שיוקפצו במהלך הלילה – במצב של מעצרים רבים במקביל, או אם נחוץ יעוץ מיוחד. למשל במקרה של מעצרי קטינים, בעלי מוגבלויות, או במקרים של חשד לפשע חמור.

מאלימות במשפחה לאלימות קטינים

העצור הראשון אותו פגש עו"ד דניאלי הלילה הוא גבר בן 50, שנעצר בחשד לאירוע אלימות במשפחה. הכוונה לאיומים, שליטה כלכלית ותקיפה – כולם אירועים מהתקופה האחרונה, לאחר תלונה שהוגשה מוקדם יותר היום.

עו"ד דניאלי פוגש את החשוד בתחנת המשטרה, מייעץ לו, וכבר חושב על יום השלב הבא. "לפגוש חשוד בשלב הזה, מאפשר לי כבר עכשיו להתארגן לדיון הארכת המעצר שלו מחר", הוא אומר. "זה מאפשר לי להכין מראש ערב לפני אפשרות אותה  אציע לבית המשפט במקום המשך מעצרו".

משם ממשיך עו"ד דניאלי מיידית לתחנת מוריה בתלפיות – שם מחכים שלושה קטינים שנעצרו בחשד לתקיפה ממניע גזעני. השלושה נעצרו בסמוך לשעה 1 בלילה, בחשד לכך שתקפו וניסו לשדוד נהג מונית ממוצא ערבי. לטענת המשטרה, בסיום נסיעתם השלושה סירבו לשלם לנהג ואז ריססו אותו בגז מדמיע.

דברים שמגלים רק בלילה:
שמגרש הרוסים נראה הרבה פחות מרשים בחושך
שתמיד יש לפחות שני כונני לילה לסנגוריה הציבורית

עו"ד דניאלי פוגש את החשוד אותו הוא מייצג, מייעץ לו, ושוב מכין את עצמו להארכת המעצר שתבקש המשטרה למחרת. אחריו מגיעים לתחנה שני סנגורים נוספים, שייצגו את שני החשודים האחרים בתיק. אחד הסנגורים כלל לא היה בתורנות הלילה, אלא הוקפץ כדי שהסנגוריה תוכל לייעץ לשלושה חשודים באותו תיק מבלי לייצר מצב של ניגוד עניינים בו סנגור אחד מייעץ לשניים מהם.

השקט שנשאר

השעה היא כבר כמעט חמש לפנות בוקר, תחנת המשטרה 'מוריה' שקטה מאוד. מדי פעם עולים קולות ברשת הקשר על נעדרת שאותרה, או תקיפה במקום כזה או אחר בעיר. מעבר לכך הכל שקט.

מחוץ לתחנה, באזור תלפיות, הנהגים הבודדים על הכביש מנצלים את שעת הלילה המאוחרת כדי לנהוג בפראות. תכף יעלה הבוקר ואיתו יצאו בוודאי ההודעות לעיתונות על אירועי הלילה. עבור רובנו הן יהיו עוד כותרות ליום שלמחרת, אבל עבור אחדים מדובר בעבודה יומיומית, שלא נגמרת גם כשמגיע הזמן לישון.