רכב הסעות. צילום: שלומי כהן

הבחירות שפוגעות בחינוך המיוחד: בעוד כשבועיים תפתח שנת הלימודים החדשה, אך בזמן שבחינוך הרגיל ההכנות הולכות ונשלמות - בחינוך המיוחד בעיר שורר בעיקר כאוס וחוסר אונים. "ידיעות ירושלים" חושף לראשונה כי במשרד החינוך קיים בור תקציבי עצום של כחצי מיליארד שקלים, שנובע מהסירוב של משרד האוצר להוסיף תקציבים בזמן בחירות, זאת למרות הגידול המשמעותי בתלמידי החינוך המיוחד.

נפתח בנתונים: במחוז ירושלים חל זינוק של 65% בתלמידי החינוך המיוחד בארבע השנים האחרונות, מ-14,102 ל-22,135 תלמידים. בשנה האחרונה אף נרשם גידול כפול בחינוך המיוחד בעיר לעומת החינוך הרגיל. הגידול בתלמידים עם אוטיזם עומד על 17% בשנה האחרונה.

המשמעות בבור התקציבי היא דרמטית ונוגעת כמעט לכל ילד בחינוך המיוחד בעיר. כך לדוגמה, שעות התגבור שקיבל מחוז ירושלים לא עומד בקצב הגידול. ישנו מקרה של ילדה עם תסמונת דאון וניוון שרירים שזקוקה להשגחה צמודה ונכון לעכשיו לא תוכל ללמוד בגן שאליו נרשמה עקב מחסור בשעות סיוע. עוד שני תלמידים בעלי מוגבלות לא יוכלו להגיע לגן כי אין מי שיסייע להם לאכול.

החינוך המיוחד בעיר במספרים:
עלייה של 65% במספר התלמידים ב-4 השנים האחרונות
הגידול בתלמידים עם אוטיזם עומד על 17% רק בשנה האחרונה
בירושלים חסרות כ-350 כיתות לימוד לחינוך המיוחד
דרישה של 70 מיליון שקל לסייעות לילדים אלרגיים לא זכתה לאישור

תחום נוסף שנפגע עקב המחסור בתקציב הוא כיתות הלימוד. בירושלים חסרים כ-350 כיתות לימוד לחינוך המיוחד והדבר מביא לגודש חריג בכיתות הקיימות. ברוב הכיתות בעיר ישנם 15 תלמידים בכיתת חינוך מיוחד, מספר גבוה יחסית למחוזות אחרים.

כמו כן עתיד להיפגע תחום ההסעות. עקב הבור התקציבי, משך ההסעות עתיד להתארך בשנה הקרובה. תלמידים ממקומות רחוקים יצטרכו לעלות לעיתים על אותו רכב הסעות וזאת מכיוון שאין תקציב לעוד רכבים.

בעקבות הגידול במספר הילדים האלרגים, משרד החינוך דרש תקציב של כ־70 מיליון שקלים עבור סייעות למי שיש לו אלרגיה מסכנת חיים. התקציב לא אושר ונרשם מחסור חמור בסייעות רפואיות.

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד פועל באופן אינטנסיבי כדי למצוא פתרון מוסכם לבעיה".

משרד האוצר: "ככל שהמשרד יצטרך סיוע במציאת משאבים תקציביים לפתיחת שנת הלימודים בחינוך המיוחד מתקציבו, הוא ישמח לעשות זאת".