ילדי בחינוך המיוחד. מחכים להחלטות. צילום: דנה קופל

ראש תחום החינוך המיוחד בארגון ההורים בעיר מזהיר: "במצב הנוכחי, חוק החינוך המיוחד החדש עלול להפוך את הילדים לקורבנות".

שלמה קרפ, מנהל התחום לחינוך מיוחד בארגון ההורים, מתריע מפני כאוס בעיר בעקבות אישור חוק החינוך המיוחד החדש ומצביע על הסקר החדש שפורסם, שלפיו 90 אחוז מההורים לא מוכנים לקבל בעלי מוגבלויות. "הורים פנו אלי ואמרו שיחסמו את הכניסה לבתי הספר", אמר השבוע.

בימים אלו מתקיימים דיונים קדחתניים על שינויים בחוק החינוך המיוחד שעבר בכנסת לאחרונה, שלפיו עשרות אלפי ילדים בחינוך המיוחד ישתלבו במסגרות הרגילות ולפיכך יבוטלו ועדות ההשמה. החוק מתיר לילדים בעלי מוגבלויות, קשות ככל שיהיו, להשתלב במסגרות החינוך הרגילות. ועדות ההשמה יהפכו ל'ועדות אפיון', שבהן הורים יבחרו אם הם מעוניינים שהילד שלהם ילמד במסגרת רגילה או מיוחדת. הסייג היחיד הוא ילדים שמסוכנים לעצמם או לסביבה שלא יוכלו להשתלב במסגרות הרגילות.

מחאה גדולה

"צריך להבין את המשמעות של החוק", אומר קרפ, שלבד מהיותו ראש תחום חינוך מיוחד בארגון ההורים בעיר הוא גם מנהל המרכז הרב תחומי לילדים עם צרכים מיוחדים

"ייווצר מצב שבו ילדים עם פיגור חמור שמתניידים בכיסא גלגלים ילמדו בכיתה רגילה לחלוטין וישתלבו עם הילדים בכל אחד מבתי הספר בעיר".

קרפ טוען שכבר קיבל פניות מהורים רבים שמוחים על החוק. "הורים לילדים בחינוך הרגיל פנו אלי ואיימו שיחסמו את הכניסות לבתי הספר ביום הראשון ללימודים", ממשיך איש החינוך.

"אני מאמין שכוונות החוק טובות ומנסות לחתור לחברה שוויונית, אך מקונן בי פחד אדיר שבמצב הנוכחי של החוק ילדים עם צרכים מיוחדים שישולבו במסגרות רגילות עלולים להפוך לקורבנות". 

קרפ מפנה אותנו לסקר של החברה למתנ"סים שהתפרסם לאחרונה, שלפיו כאמור 90 אחוז מההורים לא יהיו מוכנים לשלב ילד עם מוגבלות

קרפ. צילום: פרטי

"המצב במדינת ישראל כיום הוא שלא רק הילדים לא מקבלים את השונה אלא גם המבוגרים. ברצוני לשאול - האם השילוב הוא בכל מחיר? אני חושש שחלק מילדי החינוך המיוחד הולכים להיות שפן הנסיונות של החוק החדש".

וקרפ מוסיף: "גם מורים ומורות בבתי ספר בירושלים אמרו לי שכניסה של ילדים בעלי מוגבלויות תהרוס את החינוך שהם בונים כבר שנים".