גן דניאל. צילום: קותי פונדמינסקי

מסתמן: מהנדס העיר שלמה אשכול מקדם תוכנית להריסת גן דניאל הצמוד לכיכר ספרא ולשינוי הייעוד שלו. המטרה: לבדוק את האפשרות לבנות על שטחו מבנים ציבוריים לשימוש העירייה. לאחרונה אף קידמו בכיכר ספרא תחרות תכנון לאדריכלים, שהתמקדה בהצעות לתוכניות פוטנציאליות למתחם, עם פרסים של עשרות אלפי שקלים.

המועצה לשימור אתרים יצאה בשבוע שעבר נגד היוזמה ותפעל למנוע את מימושה. "מדובר בכוונה להרוס את הגן הראשון של ירושלים", מזהיר מנהל מחוז ירושלים במועצה, איציק שוויקי.

"הוא הוקם עוד בשלהי התקופה העות'מאנית ב־1890, ובהמשך הבריטים ערכו בו את כל הטקסים וקבלות הפנים בכניסה למבנה העירייה הישן. למעשה זה השטח הירוק היחיד בכיכר ספרא ואין שום הצדקה לפגוע בו ובטח לבנות בו. זה אמור להיות אינטרס של העירייה לשמור על הנכס ההיסטורי הזה וחבל שהם מקדמים תוכניות שיפגעו בו".

גן דניאל. צילום: קותי פונדמינסקי

הגן, שעד לפני כעשור היה מוזנח וחשוך, שודרג מאז, ובין השאר הוצב בו פסל של האומן הבינלאומי רוי ליכנשטיין שבא להנציח את זכרו של ראש הממשלה יצחק רבין. בשנה שעברה הוצב בו מעין רדיו ענק שהעוברים ושבים יכלו להזיז בו את בורר התחנות כדי לבחור איזו מוזיקה תישמע ברחוב. בגן נוספו פינות ישיבה והוא הפך נגיש לציבור הרחב, כך שרבים מהמבקרים בעירייה והעובדים בה נוהגים לפקוד את המקום.

העירייה: "איננו מקדמים תוכנית להריסת גן דניאל. לאחרונה אכן התקיימה תחרות אדריכלים, בהובלת חברת עדן ובשיתוף התאחדות האדריכלים, לקבלת הצעות רעיוניות להתחדשות מתחם העירייה בכיכר ספרא. הקידום התכנוני של ההצעה הזוכה ייעשה תוך בחינת מכלול השיקולים, וביניהם התייחסות רגישה לערכים לשימור. ההצעות שעלו לשלב הגמר מוצגות לציבור במרכז לעיצוב אורבני בבית המודל שבכיכר ספרא".