חלק מהמורות מנקות את הכיתות | צילום: פרטי

מסיימות ללמד בכיתה - ומתחילות לנקות אותה: בימים אלה מתרחש מצב אבסורדי במוסדות חינוך רבים במזרח העיר, שם, בעקבות החלטת העירייה על קיצוץ תקציבי הניקיון, המורות החלו לנקות בעצמן את בית הספר.  

כולנו מכירים את חלוקת התפקידים הברורה במוסדות החינוך - המנקים מנקים והמורות מלמדות. אלא שמטענות שעלו השבוע מצד הורים במזרח העיר, נראה כי הגבולות בבתי הספר במגזר הערבי בעיר טושטשו לחלוטין. ההורים, שחלקם אף הפגינו השבוע בכיכר ספרא, טוענים כי העירייה קיצצה משמעותית את תקציב חברות הניקיון, מהלך שהביא לכך שמכסת השעות של המנקים הופחתה בחצי ולהיווצרות מחסור חמור בחומרי ניקוי

"כשנכנסים לבית הספר בבוקר מריחים ריח רע מאוד",  אומר שאהר שבאנה, מוועד ההורים בוואדי ג'וז ומי שאחראי להתארגנות במזרח העיר. "ככה זה כששוטפים רצפה במים בלבד. אין סבון, אין חומרי ניקוי ואין ציוד. מדובר בילדים שמלכלכים ומשחקים ואין מי שינקה באופן יסודי אחריהם".

שבאנה טוען כי המצב בשירותי בתי הספר הפך בלתי נסבל. "יש מוסדות בחינוך המיוחד שבהם נמצאים תלמידים עם חיתולים. אז מה עושים? זורקים בשירותים. השירותים הפכו לאזור שאף אחד, לא ההורים ולא התלמידים, לא יכול להיכנס אליו. המצב התברואתי שם הוא פשוט סכנה. יש במוסדות אלו ילדים עם מערכת חיסונית חלשה. מה שיקרה כתוצאה מהלכלוך יהיה על הידיים של העירייה".

בעקבות לחץ ההורים, המנהלים שלחו מכתבים דחופים לעירייה. "החברה (ניקיון) מתחמקת באופן שיטתי ממתן שירות אמין והולם", כתבו מנהלי בתי הספר לחינוך המיוחד. "ללא כל התראה התקשר המפקח וביקש מהעובדים לעזוב את העבודה עד להודעה חדשה בטענה שהעירייה לא העבירה כספים. מצבם של בתי הספר נהיה חמור, והמצב התברואתי גרוע ביותר ומהווה סכנה לתלמידים ולצוות בית הספר. אנו מבקשים את טיפולכם הדחוף בעניין".

לטענת שבאנה, העירייה לא עשתה כלום. מי שכן החליטו לעשות משהו הן נשות הצוות החינוכי, שהתחילו לשטוף את השירותים ואת הכיתות. "זה התפקיד שלהם? הן באו לחנך וללמד, לא לנקות", אומר שבאנה. "אנחנו מזהירים את ראש העירייה - אם לא תטפלו בבעיה באופן מיידי לא נהסס להשבית את הלימודים ככל שנצטרך".

העירייה: "למינהל החינוך הגיעו תלונות רבות הנוגעות לחברת הניקיון. מנהליה זומנו לשימוע שלוש פעמים מתחילת שנת הלימודים וננקטו נגדם פעולות לרבות קנסות. בימים אלו הוחלפו גורמים בחברה. במידה והתלונות ימשכו לא נהסס לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו".