צילום: ענת יורובסקי

לזכר 13 הנרצחות על רקע מגדרי בשנת 2019: כ-200 איש השתתפו  הערב (שני) בצעדת מחאה לרגל יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשיםהצעדה התחילה בגן הסוס במרכז העיר והסתיימה בכיכר ציון. המפגינות הקריאו את שמותיהן של 13 הנשים שנרצחו השנה על פי החשד על רקע מגדרי.

לפני שנה יצאו מאות אלפי נשים וגברים לשביתה במחאה על מספר חסר תקדים של נשים שנרצחו בשנת 2018. "דרשנו שיועבר התקציב לתכנית למניעת אלימות במשפחה - והצלחנו", אמרו יוזמות המחאה, "הוכחנו שכשאנחנו פועלות ביחד, נשים מכל קצוות החברה, אנחנו קובעות סדר יום ומקבלות את מה שמגיע לנו. אנחנו מוכרחות להמשיך".

צילום: ענת יורובסקי

צילום: ענת יורובסקי

רויטל רפאלי, ממארגנות האירוע מסרה: "היה לי חשוב לארגן את הערב כי זה אירוע בין לאומי שאנחנו לוקחות בו חלק. אנחנו צריכות את הצעדה הזאת בגלל הקורבנות. אנחנו צועדות בגלל האישה שאומרת לי שהיא בדרך לעו"ד לתבוע את אבא שלה ואח שלה שהרביצו לה, אנחנו צריכות את זה בשביל המשפחות של הקורבנות, אנחנו צריכות את זה כי זה בכל מקום".

נילי מדרר מסרה: "בשנת 2016 ממשלת ישראל אישרה את התוכנית הלאומית לאלימות נגד נשים. איפה התקציב הזה? אחד הדברים הכי מתסכלים הוא ששואלים אותנו מה אנחנו רוצות? זה עניין מגדרי? זה עניין של חינוך? אם זה עניין של חינוך שמדינת ישראל תנהל את החינוך. זה לא עניין מגזרי או מעמדי. זה לא מקרי פרטי".

צילום: ענת יורובסקי

צילום: ענת יורובסקי

"הכסף אמנם החל לעבור - אבל דבר לא קרה. לא נפתחו מענים נוספים לטיפול בתופעת אלימות כלפי נשים, ולא שופרו המענים הקיימים." מסרו היוזמות והוסיפו "אנחנו לא נפסיק לדרוש את הביטחון שלנו - הבטיחו שיפתחו 4 מרכזי חירום שלא נפתחו, הועבר כסף עבור תקנים לעשרות עובדות ועובדים סוציאליים לטיפול בגברים בנשים שנפגעו ובילדים וילדות ובגברים אלימים - שלא אויישו. לא הועבר כל תקציב למשרד לבטחון פנים לשיפור הטיפול והמענה המשטרתי, ולא כסף לחינוך כדי לעקור את התופעה המחרידה הזו מהשורש".

המחאה הבוקר מול הכנסת. צילום: לוטם

הדס בן אליהו, מנהלת מרכז ידע נשים ומגדר של מכון ון ליר בירושלים מסרה: "אנו מציעות ודורשות שרשויות המדינה יאספו נתונים ומידע אודות אלימות מגדרית לפי סטנדרטים בינלאומיים ויפרסמו אותם באופן שיטתי ושוטף. רק כך נדע באמת מה היקף התופעה, וכיצד ניתן להיאבק בה".