בית הרב קוק היום. צילום: אדווה חולי

אחרי חודשים ארוכים בהם המבנה ההיסטורי של בית הרב קוק היה מצוי בסכנת סגירה בשל מצבו הרעוע, בסוף השבוע נמצא פתרון משפטי. 450 אלף שקלים יוקצו על ידי משרד ירושלים ומורשת לטובת עבודות שיקום ושימור המרפסות כוללת גרם מדרגות הכניסה של בית הרב קוק.

בחודש ספטמבר הוציאה עיריית ירושלים צו הריסה מיידי לארבעת המרפסות, ולגרם מדרגות הכניסה למבנה ששימש את הרב הרא"ה קוק ומשפחתו בזמן כהונתו כרב הראשי האשכנזי של הישוב היהודי בארץ ישראל, וכיום המקום משמש כמקום הנצחת מורשתו. המשמעות לצו ההריסה שהוציאה העירייה היא סגירת המקום. 

כמו כן, אז הותקנו תמיכות זמניות לתקופה של שלושה חודשים, לפיכך הוחלט לעכב את הריסת המבנים לשלושה חודשים בכדי לאפשר ניסיון אחרון להסדרת הנושא והצלת המרפסות מהריסה.

עם קבלת הצו, אנשי העמותה המפעילה את המקום, פנו לשר ירושלים ומורשת, זאב אלקין, והסבירו לו את המצב הסבוך וביקשו את התערבותו. אך, בשל סכסוך משפטי המתנהל במשך שנים רבות על בעלות המבנה בין העמותה שמפעילה את בית הרב לבין "הוועד הכללי ירושלים" שתרמו לרב את המבנה בזמן שמונה לתפקיד, היה קושי משפטי להקצות כסף לטובת עבודות שימור המרפסות. 

המרפסות בבית הרב קוק. צילום: קותי פונדמינסקי

צילום: שלומי כהן

השר אלקין פנה לעיריית ירושלים, ביקש לדחות את ההריסה עד למציאת פתרון משפטי והציע מתווה לפיו עבודות השיקום יבוצעו במימונו באמצעות העירייה. המתווה אושר עקרונית על ידי הגורמים המשפטיים, ובימים הקרובים יקודם יישומו.

שר ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין: "בית הרב קוק הוא מבנה בעל חשיבות היסטורית לא רק עבור הציונות הדתית, אלא עבור מדינת ישראל כולה. לרב  קוק הייתה תרומה משמעותית בהקמת המדינה ובישוב הארץ. לכן מיד כששמענו שעיריית ירושלים נאלצה להוציא צו הריסה למרפסות המבנה, פעלנו למצוא פתרון להצלת המקום. אני שמח שנמצא פתרון ובית הרב יוכל להמשיך את פעילותו".

בית הרב קוק הוא אחד מהמבנים ההיסטוריים החשובים שיש בירושלים. בשנים הראשונות המבנה שימש כישיבת מרכז הרב עד מעבר הישיבה לקריית משה ובמקום התחנכו וגדלו גדולי הרבנים של הציונות הדתי בהם הרב הראשי האשכנזי של ירושלים, הרב אריה שטרן.