המשטרה מתכוננת לפתיחת שנת הלימודים. צילום: דוברות המשטרה

עומסים? בוודאי, צפיפות? כמובן! בלגן? ככל הנראה. שלא בכל פתיחת שנת לימודים, זו שמתחילה ביום ראשון הקרוב תיאלץ את ההורים להתרגל ללא מעט שינויי תנועה, עקב פרויקטים שונים של בנייה. החשוב שבהם הוא סגירת שדרות שז"'ר - הכניסה הראשית לעיר, בפני רכבים פרטיים.

תקופת מבחן

"אם אתם מסיעים את הילדים לבתי הספר בתחבורה פרטית, תקדימו ככל האפשר, בעיקר משום שיש לא מעט שינויים בהסדרי התנועה בירושלים", אומר סגן ניצב ארז תבור, מפקד אגף התנועה במשטרת המחוז.

צילום: דוברות המשטרה

"ובכלל, הייתי ממליץ להורים לעשות את המסלול למוסדות החינוך קצת לפני פתיחת שנת הלימודים, לראות מהי הדרך הכי נכונה והכי קצרה לבתי הספר - על אחת כמה וכמה אם מדובר במוסד לימוד חדש. הכנה לנסיעה גם תעזור להאריך כמה זמן היא תימשך וגם תמנע עבירות תנועה במציאות של הסדרי התנועה החדשים בעיר. למשל, באזור של בנייני האומה, שעד לפני חודש היה אפשר לנסוע בו ברכב פרטי בשני הכיוונים והיום אי אפשר לעבור בו מכיוון שהוא נתיב תחבורה ציבורית בלבד".

המלצות המשטרה:

ללמוד מראש מהו המסלול הקצר ביותר 
להקדים ככל האפשר לפני הצלצול הראשון
להגיע קרוב למוסד החינוכי
להוריד את הילדים במקום מסומן
לא להתעכב לאחר הורדת התלמידים

תלמידים בדרך לבית הספר. האתגר מתחיל | צילום: רפי קוץ

סגן ניצב תבור ריאלי: "אין ספק שיהיו עומסים, אבל אני לא יודע להעריך עד לאיזו רמה הם יגיעו". לדבריו אגף התנועה יציב שוטרים בכל הצמתים הראשיים. "אנחנו מפעילים מרכז שליטה יחד עם העירייה וגופים נוספים, ששולט כמעט על כל הדרכים שמובילות ויוצאות מכיוון העיר ומהשכונות", הוא אומר, ומבטיח: "נגיב מיד לכל תקלה או עומס חריג שנראה עם פתיחת שנת הלימודים. אנחנו מכוונים לתגובה מוקדמת, כדי להזרים את התנועה מהבוקר המוקדם ולהכין את הקרקע לקראת ההגעה של רכבי ההורים, רכבי ההסעות והאוטובוסים לבתי הספר ולגנים".

במשטרה גם ממליצים להורים להגיע כמה שיותר קרוב לבית הספר ולהוריד את הילדים במקומות מסומנים, כאלה שמאפשרים חציה בטוחה. "אני יודע שחלק מבתי הספר מפעילים מתכונת של 'נשק וסע' - על מנת שההורים לא יעכבו את התנועה שזורמת סמוך לבתי הספר ועל מנת שהילדים יעצרו שם בבטחה", מציין סגן ניצב תבור.

צילום: דוברות המשטרה

על פי הבטחת אגף התנועה, ביום פתיחת שנת הלימודים שוטרים יהיו פרוסים בבתי הספר, יחד עם שוטרים מהשיטור הקהילתי ומתנדבים, בעיקר ליד מעברי חציה.