גן שעשועים. צילום: shutterstock

בעקבות מאבק הורים ושאילתא שהגישה חברת מועצת עיריית ירושלים עינב בר כהן, הודיע ראש העירייה משה לאון כי בתחילת השנה הבאה ייצא לדרך פיילוט בארבעה גני משחקים בעיר.

הורים לילדים הסובלים מאלרגיות למזון ומוצרי אוכל שונים קיבלו באנחת רווחה את הודעת ראש עיריית ירושלים לקיים פיילוט שבמסגרתו יוקצו ארבעה גני משחקים ציבוריים בעיר לטובת ילדים אלרגיים.

המהלך צפוי לצאת לדרך בתחילת 2020. חברת המועצה מטעם סיעת התעוררות עינב בר כהן הגישה באחרונה הצעה לסדר בסוגיה זו בעקבות פניות הורים שקראו להקים גני משחקים שבהם לא תותר הכנסת דברי מאכל מסכני חיים.

נתנאל וייס, תושב שכונת נחלאות בעיר ואב לפעוט בן שנתיים האלרגי לבוטנים ולביצים שנטל חלק פעיל בקידום המהלך, הביע שביעות רצון מההחלטה: "זה מאוד שימח אותי והורים רבים נוספים. הנושא הזה הצליח לנצח מחלוקות בין אופוזיציה לקואליציה בעירייה ואנחנו מברכים על זה שהילדים שלנו הצליחו לאחד בין כולם. אנחנו כמובן מחכים לראות תוצאות בשטח וממתינים שזה יקרה בפועל. תנועת התעוררות לא מרפה ודוחפת את הטיפול בנושא עד שיבוא על פתרונו".

השכונות שבהם יוקמו הגנים הן בקעה, בית הכרם, הר חומה וגילה. בתגובה להתחייבות ראש העיר לקדם את פיילוט הגנים האלרגנים אמרה חברת המועצה בר כהן, "אני שמחה שבעקבות ההצעה לסדר שאותה העליתי בישיבת המועצה יחד עם חברתי לסיעת 'התעוררות', ימית יואלי-אלה, החליט ראש העירייה להתחיל בפיילוט של גני משחקים ציבוריים שתיאסר אליהם הכנסת מוצרים אלרגנים.זוהי בשורה גדולה מאוד לילדים רבים ומשפחותיהם שמעכשיו יוכלו לשחק מחוץ לבית ללא חשש לחייהם.אני בטוחה שהפיילוט הראשוני יוכתר כהצלחה ובהמשך יורחב לשאר השכונות בירושלים".

לפי הצעה לסדר שהעלתה בר כהן, 5% מהאוכלוסיה בישראל מוגדרת כאלרגנית וזקוקה להתייחסות מיוחדת והתאמות שונות לאורח חייהם. "אחד מהקשיים המרכזיים שאיתם מתמודדת אוכלוסיה זו בחיי היומיום הוא הימצאותם במרחב הציבורי המשותף שבו הם חשופים לסכנות, בדגש על ילדים שלהם יש מודעות נמוכה יותר לנושא", כתבה בר כהן וציינה כי הורים בעיר מבקשים כי עיריית ירושלים תפעל לבניית גן ציבורי ייחודי שיהווה מקום בטוח ונקי ממוצרים הגורמים לאלרגיות וכך יוכלו ילדיהם לשחק בביטחה במתקנים השונים ברחבי הפארק.

"אני סבורה כי הגיעה העת להרחיב את היריעה גם למרחב הציבורי ולהגדיר גנים ייעודיים בעבור אוכלוסיה זו. איסור הכנסת מוצרים אלרגנים על ידי תליית שלטים ברחבי הגן יאפשר לזוגות רבים לשלוח את ילדיהם בבטחה לשחק עם שאר חבריהם מבלי שיחששו לחייהם, ליהנות מהמתקנים כמו כולם, מה שיביא לשיפור משמעותי ביותר באיכות החיים של ילדים והורים רבים בעיר", הוסיפה בר כהן.