כפר עקב. הצעד יעבור בשקט? | צילום: עלי דוואני

העירייה ומשרד החינוך החליטו בשבוע שעבר על אחד המהלכים מרחיקי הלכת בחינוך הירושלמי: הפיכת בית הספר 'דאר אל־מערפה', שכבר שנים מציג התנהלות כספית בעייתית ונמצא בהליך פירוק, לבית ספר ישראלי רשמי. את המהלך דחף דווקא חבר המועצה מהשמאל יוסי חביליו, שטוען כי ההורים הם אלה שפנו אליו וביקשו לעזוב את הטהוג'יה (תעודת הבגרות הפלסטינית).

האתגר הגדול: מציאת מחליפים ל־80 אחוז מהמורים, שיפוטרו עקב אחזקת אזרחות פלסטינית. מדובר באחד הריטואלים הקבועים בכיכר ספרא: עם תחילת שנת הלימודים במגזר הערבי מגיעים מדי שנה מאות הורים מכפר עקב להפגין נגד העירייה. הסיבה: התנהלות בעייתית של עמותת בית הספר בשכונה, שאף נחקרה בעבר בעקבות אי סדרים. ב'דאר אל־מערפה' לומדים כאלפיים תלמידים, מכיתה א' ועד י"ב.

לאורך השנים נשלט בית הספר בידי עמותות מהמגזר הערבי שהיו מלמדות את תוכנית הלימודים של הרשות הפלסטינית. אלא שבעקבות ההתנהלות הבעייתית של העמותה שניהלה את בית הספר מינה משרד החינוך מפרקים למוסד. השבוע היתה אמורה להיכנס עמותה חדשה בשם 'יבוס' ולקבל לידיה את ניהול בית הספר. אולם מאחורי הקלעים פנו הורי התלמידים לחבר המועצה יוסי חביליו וביקשו שיוביל מהלך להלאמת בית הספר והפיכתו לרשמי. חביליו פעל מול ראש העירייה משה ליאון, ראש מנח"י אביב קינן ומנהל המחוז במשרד החינוך, מאיר שמעוני. 

מעבר לעובדה שלימוד התוכנית הישראלית עלול להיתפס כבעייתי אצל תושבי הכפר, ומעבר לעובדה כי מדובר בתקציבים של עשרות מיליוני שקלים שהעירייה ומשרד החינוך יידרשו להעביר - אחת הסוגיות הבוערות היא פיטורי המורים. בבית הספר מועסקים כמאה מורות ומורים, 80 אחוז מהם אינם מחזיקים בתעודת זהות ישראלית. על פי חוק, משרד החינוך אינו מעסיק את אזרחי הרשות, כך שמדובר בפיטורים שייצרו חוסר של ממש בצוות החינוכי.  

אבו מאזן. צילום: עמית שאבי   

המגעים ארכו חודשים תוך שימת דגש על רגישות יתר למקרה, שכן, כאמור, המשמעות של הלאמת בית ספר בגודל כזה שנמצא מעבר לגדר ההפרדה היא רבה. כעת יצפו לראות מה תהיה תגובת הרשות הפלסטינית לצעד, שכן אנשי הרשות נלחמים על הפעלת כמה שיותר מוסדות חינוך בירושלים תחת חומר הלימודים הפלסטיני. 
השבוע הגיעו משרד החינוך ואנשי כיכר ספרא להסכמה: העירייה תהיה אחראית על החלק העל יסודי של בית הספר ומשרד החינוך ייקח על אחריותו את החלק היסודי. 

חביליו: "ההפיכה לבית ספר רשמי תאפשר לתת לתלמידיו חינוך ברמה גבוהה יותר. זה אינטרס של כולם - הילדים, ההורים, העירייה והממשלה".