אילוסטרציה: shutterstock

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את ערעורם של שני לוחמי מג"ב שהורשעו בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה ובעבירה של שיבוש מהלכי משפט בעת שאבטחו את ביקורו של ראש הממשלה ביום הזיכרון.

המקרה המתואר, אירע באפריל 2015, אז נדרוש מספר לוחמי משמר הגבול לאבטח אתר בנייה הנמצא בסמיכות לאתר 'יד לבנים' כחלק מאירועי יום הזיכרון, לקראת הגעתו של ראש הממשלה. במהלך הסריקות שביצעו הלוחמים, אלו הבחינו בחמשת פועלים, שוהים בלתי – חוקיים, במהלך דין ודברים בין השניים, הכה שוטר באמצעות נשקו פועל במקום. לאחר התקיפה החמורה, השוטרים שנכחו במקום כתבו דו"חות פעולה כוזבים וציינו כי הפועל ניסה לתקוף אותם באמצעות חפץ ולכן אחד השוטרים הכה אותו בפניו.

בערעור שהוגש, ביקשו השוטרים לבטל ההרשעה והעונש שהוטל עליהם, 4 חודשי מאסר בפועל שירוצו בדרך של עבודות שירות.

בית המשפט המחוזי לא נעתר לבקשה וקבע "המעשים שבהם הורשעו השוטרים חמורים ומחייבים הרשעה ולצידה ענישה מחמירה. בעת שבדקו שוהים בלתי חוקיים, פגעו המערערים בהם באלימות, זאת ללא כל הצדקה ותוך שהם מנצלים לשם כך את מעמדם, את המדים שהם לובשים ואת הנשק שבידם".

בנוסף קבעו השופטים: "תפקידם של שוטרי משמר הגבול קשה, ולעיתים עליהם להתמודד עם אתגרים במעמידים את חייהם בסכנה. מרביתם עומדים באתגר זה בהצלחה וזוכים לגיבוי ולהוקרה ממפקדיהם ומהציבור. מיעוטם חוטא בניצול הכוח והסמכויות שבידיו להתנהגות חמורה ומכוערת כדוגמת המקרה שלפנינו."