בית המשפט העליון. צילום: גיל יוחנן

כתב אישום הוגש היום (שני) נגד אישה חסרת מעמד, שניסתה לרצוח עובדת בבית המשפט העליון בירושלים לפני כשבועיים. קיים חשד לפיו האישה, שנסיבות הגעתה לישראל לא ברורות, הינה קורבן סחר בבני אדם. טרם אירוע ניסיון הרצח, שהתה האישה במקלט ייעודי לקורבנות סחר.

על פי האישום, ביום ראשון לפני שבועיים, החליטה האישה לרצוח אדם בבית המשפט העליון. היא הגיעה למקום בשעות הערב המוקדמות של יום ראשון, הצטיידה בסכין יפנית אותה מצאה במקום, ונותרה ללון שם. בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני, התקרבה לבית המשפט עצמו, נכנסה למבואותיו, והתיישבה במקום.

אז, התיישבה בסמוך אליה עובדת המקום, שהמתינה לפתיחת בית המשפט העליון. על פי האישום, בשלב זה הבחינה הנאשמת בכך שהעובדת מרוכזת בנייד, שלפה את הסכין מכיס מעילה, והתקדמה לעברה כשהיא אוחזת באמצעות ידה הימנית בסכין, כאשר העובדת לא מבחינה בנעשה. הנאשמת הניפה את הסכין לעבר ראשה של המתלוננת, וניסתה לדקור אותה באזור צווארה מספר פעמים.

בתגובה, ניסתה המתלוננת בעזרת ידה להרחיק את הנאשמת ממנה, והסיטה את ראשה הצידה. תוך שניות אחדות מאבטח שהבחין במעשיה של הנאשמת, הגיח במהירות למקום, בעט במרכז גופה של הנאשמת, ובכך מנע ממנה להשלים את תכניתה.

יחד עם כתב האישום, ביקשה הפרקליטות את מעצרה של הנאשמת עד תום ההליכים המשפטיים נגדה. עו"ד שני פוגודה ועו"ד ספא נעאמנה המייצגות את הנאשמת מטעם הסנגוריה הציבורית, ביקשו להחזירה להסתכלות פסיכיאטרית אצל הפסיכיאטר המחוזי, לשם קבלת חוות דעת באשר לכשירותה לעמוד לדין, ואחריותה למעשה. בית המשפט המחוזי קיבל בקשה זו, והורה על העברה לאשפוז פסיכיאטרי בתנאי מעצר.

 צילום אילוסטרציה: shutterstock

עוד טרם אירוע הדקירה שבמרכז כתב האישום, שהתה האישה במקלט ייעודי לקורבנות סחר. בזמן שהותה במקום, נגבתה ממנה עדות ראשונית על ידי קצינת סחר בבני אדם במשטרה, ממנה עלתה ראשית ראיה שהיא אכן קורבן סחר.

האישה הינה חסרת מעמד ואינה מחזיקה בתושבות או אזרחות ישראלית. נסיבות הגעתה לארץ, סיבת הגעתה ואף מועד הגעתה עדיין אינן ברורות. הדוקרת אינה מחזיקה בדרכון ובשלב זה נבדקות נסיבות הגעתה לישראל. לדברי נציג המשטרה באחד מדיוני הארכות מעצרה: "היא הגיעה בנסיבות לא נסיבות, דרכים לא דרכים. אני למד ממנה שהיא הגיעה באיזו אוניה ואספו אותה באיזו משאית לצורך עבודה כזו או אחרת לטענתה".

עורכות הדין פוגודה ונעאמנה המייצגות את האישה מטעם הסנגוריה הציבורית מסרו: "לבקשתנו בדיון היום הנאשמת הופנתה לבדיקה פסיכיאטרית שתבחן את אחריותה למעשיה ואת כשירותה לעמוד לדין. לכל אורך ההליך אנו מתרשמות שהיא נמצאת במצב נפשי מעורער אשר גרם לה לפעול כפי שנטען שפעלה".