מרן הרב עובדיה יוסף ז"ל. צילום: גיל יוחנן

נא להכיר: מייסדת הסינמטק, ליה ואן ליר, 'חלוץ ההתיישבות היהודית במזרח העיר', ד"ר ארוויג מוסקוביץ, חסיד אומות העולם היפני צ'יאונה סוגיהרה ומבוני ירושלים, מוריס רג'ואן. אלה השמות החדשים שיונצחו בקרוב ברחובות העיר. ועדת השמות אישרה היום גם קריאת רחוב על שם  הרב עובדיה יוסף. הוחלט כי רחוב הקבלן בו התגורר הרב יוסב  על שמו.

ואן ליר הקימה בביתה בשנות החמישים את 'חוג הסרט הטוב'. לאחר מכן הקימה את ארכיון הסרטים הישראלי בשנות השישים ובשנת 1973 הקימה את הסינמטק, תחילה באולם הזמני בבית אגרון ולאחר מכן במשכן הקבע בו הוא פועל עד היום. ואן ליר גם ייסדה את פסטיבל הסרטים הירושלמי הבינלאומי.

"מדובר באישה אדירה, פורצת דרך שהביאה לפריחה תרבותית בעיר עד היום", מסרה חברת המועצה לורה ורטון, "אני מברכת את ועדת השמות המקצועית שמצאה לנכון לאשר את הנצחתה".

מייסדת הסינמטק, ליה ואן ליר. צילום:  עמית שאבי

גם ד"ר ארווניג מוסקוביץ' שהשקיע רבות ברכישת קרקעות, במיוחד במזרח העיר וזכה לתואר 'חלוץ ההתיישבות היהודית במזרח העיר' יזכה לרחוב על שמו. אחד מהממליצים הוא, חבר המועצה, אריה קינג שהכיר את מוסקוביץ' מקרוב ופעל בשמו שנים רבות.

מוסקוביץ' היה הכוח המניע והגיבוי הכלכלי שסייע להקמת השכונות היהודיות במזרח העיר ובראשן מעלה הזיתים וקדמת ציון. הוא תרם גם לישיבות, תלמודי תורה ובתי כנסת רבים בעיר והרחוב בו הוא יונצח יהיה ככל הנראה בשכונת מעלה הזיתים.

חברי המועצה לורה ורטון (מרצ) ויוסי חביליו הצביעו נגד הנצחת שמו בטענה שתרם ועודד גם לבנייה שנויה במחלוקת ולעיתים אף בלתי חוקית במזרח העיר. אך בכל זאת היה רוב בוועדה בעד.

האדם הרביעי צ'יאונה סוגיהרה, הוא חסיד אומות העולם ששימש בשנת 1940 קונסול כללי בקובנה ואחראי על הצלת אלפי יהודים. לאחר שארגן והנפיק להם ויזת מעבר דרך יפן דבר שעלה לו בסופו של דבר בפיטוריו מהסגל הדיפלומטי. מדובר בהנצחה חשובה וראויה אך לא צריך לקנא למי שעתיד להתגורר ברחוב  שישבור את השיניים כל פעם מחדש.

מוריס רג'ואן. צילום: דוד רובינגר

עוד הוחלט בוועדת השמות להנציח את שמו של קבלן ירושלמי ומבוני העיר, מוריס רג'ואן,  ששימש כשני עשורים כחבר במועצת העירייה ובחלקם גם כסגן ראש העירייה, אז, טדי קולק. על פי החלטה המוצעה שמו של מוריס יתווסף לרחוב ברמת שרת שנקרא על שם רעייתו גוגה רג'ואן.