ניצול שואה | צילום אילוסטרציה: אבי רוקח

מוטב מאוחר מאשר לעולם לא: רובם המכריע מעל גיל 80, חלק גדול מהם כלל לא נוהגים, אבל לפחות עכשיו יהיה להם צ'ופר חדש מכיכר ספרא – חניה חינם בירושלים. ההצעה על הענקת חניה חינם עלתה בוועדת הכספים העירונית השבוע.

"עם חלוף השנים מספר ניצולי השואה הולך ופוחת", הסבירו השבוע בנימוקים לצעד, חברי הוועדה. "מבין אלו שנותרו בחיים חלק נמצאים מתחת לקו העוני. יש חובה מוסרית לסייע לניצולים לחיות בכבוד את שארית חייהם".

פטור לשני המעגלים

רעיון הפטור מדמי חניה לניצולי שואה, הונח בפני הכנסת ה־20 בשנה שעברה. אז דובר בהצעת חוק להטבות לניצולי שואה.

אלא שבמועצת העיר ביררו עם הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, ומתברר כי ישנם שני מעגלים של ניצולים המקבלים תגמול מהרשות. המעגל הראשון כולל את הניצולים המקבלים תגמול או מענק מהרשות כי נרדפו על ידי הנאצים. או על פי חוק נכי המלחמה באויב הנאצי.  מתברר כי נכון ליולי האחרון מספרם של ניצולים אלו בבירה הוא 6,757 איש.  המעגל השני כולל מקבלי מענק שנתי עבור יוצאי מרוקו, אלג'יריה ועיראק. על פי הנתונים שבידי הרשות לזכויות ניצולי השואה, בירושלים עומד מספרם (נכון ליולי האחרון) על 4,925 איש.

לפיכך, ביולי האחרון התגוררו בעיר 11,682 ניצולי שואה משני המעגלים המדוברים. בעירייה החליטו כי הפטור יתנן לכל ניצול שואה, ללא חשיבות מהי בדיוק ההגדרה בגינה היה זכאי למענק או תגמול.

בעירייה העריכו כי הפסד ההכנסה כתוצאה מהפטור לחניה לניצולים, יגיע עד ל־50 אלף שקל בשנה.

במשרד הפנים צפויים לאשר את ההצעה, כאשר יש לזכור שזמן לא רב לאחר היבחרו של ליאון לראשות העירייה, אישר המשרד הממשלתי שעת ראשונה חניה לכל תושבי העיר.

ככל הנראה יצוידו ניצולי השואה בעלי הרכבים בירושלים בתו מיוחד המקנה להם את הזכות לחנות בכל חניה ב'כחול לבן', מבלי לשלם על כך. עם זאת, בגלל המספר המועט של הניצולים הנוהגים ברכבם בירושלים, לא צפויה להיווצר יותר תחרות על מקומות ה'כחול לבן' בעיר.