סם אונס. צילום: shutterstock

שמים סוף להטרדות המיניות? הצעה חדשה שהונחה הערב (חמישי) על שולחנו של ראש העירייה משה ליאון, מציעה להעניק תו תקן מיוחד לבתי עסקים שפועלים למניעת הטרדות מיניות. על פי ההצעה, שמאחוריה עומדת חברת המועצה ימית יואלי־אלה ('התעוררות'), העירייה תתחיל לאמץ תו תקן עירוני עבור מקומות בילוי נקיים מהטרדות מיניות בעיר.

הערב, הודיע ליאון כי תו התקן העסקי יחל לפעול כפיילוט כבר בשנת 2020. ליאון כתב כי הוא: "מכיר בחשיבות הנושא, בטח ובמיוחד בחודש זה, בו חל בארץ ובעולם חודש המודעות למאבק באלימות נגד נשים".

תו התקן, כך על פי היוזמה, יעיד כי עובדי מקומות הבילוי עברו הכשרות מיוחדות כדי שיוכלו לזהות ולמנוע הטרדות שכאלה, התנהגות אלימה כלפי נשים או החדרת סם אונס למשקאות. התו מחייב את קיומן של הדרכות תקופתיות לרענון נהלים, הצבת כרזות בנושא במקום, שימוש בתאורה בהירה בשירותים וקיומו של קשר רציף מול הרשויות ורכזות הפרויקט.

תו מסוג זה מופעל כיום בעיר אילת, בשיתוף המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל. בשאילתה שהגישה למשה ליאון ציינה יואלי־אלה כי "מדובר ברעיון ייחודי שיישומו חשוב ביותר כדי ליצור סביבת מחיה ובילוי מוגנים לכולנו - ולא רק כלפי נשים. עיריית ירושלים תוכל לעודד את בעלי העסקים בעיר להכשיר את עובדיהם לכך באמצעות תמריצים מסוימים וגם תוכל לאמץ זאת בעצמה כמדיניות באירועים העירוניים".

ימית יואלי-אלה. צילום: באדיבות התעוררות

יואלי-אלה מסרה: "אני מברכת את העיריה על קבלת הצעתי להכשרה והטעמת נהלים למאבק הטרדות מיניות במקומות בילוי. זהו צעד חשוב בדרך ליצירת סביבת בילוי מוגנת ובטוחה לכולם".

במקביל, ביולי האחרון החלה לפעול בירושלים יוזמת 'לילה טוב', שמטרתה לייצר מרחבים בטוחים מהטרדה ופגיעה מינית. הפרויקט פונה למקומות בילוי כגון ברים, מועדונים ופסטיבלים באמצעות הכשרה ייעודית לצוותים במקום. פעילות ופעילי 'לילה טוב' דואגים להציב שילוט במיקומים בולטים ולמנות אחראי לתיעוד מקרים של פגיעה מינית ולטיפול בהם. היוזמה הפרטית החלה לפעול בירושלים לאחר שנים אחדות שבהן פעלה בתל אביב. מי שאחראיות על הקמתו והבאתו לעיר הינן פעילות פמיניסטיות.