הפיצוציה. צילום: לירן תמרי

בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים התערב השבוע בשני מקרים בהם הוצאו צווי סגירה על ידי  משטרת ירושלים לשני עסקים בעיר. בית המשפט צמצם אתמול (ד') צו אחר שהוציאה המשטרה נגד פיצוציית "פז" בשוק מחנה יהודה לאחר שמכה אלכוהול לקטין בטענה כי "חל שיהוי משמעותי של שבוע שלם בין מועד המכירה לבין מועד המכירה לבין מועד השימוע".כמו כן, כפי שפורסם במיינט ירושלים צו משטרתי שהורה לסגור את בר "הצעצוע" למשך 8 ימים בעקבות קטטה שהתרחשה בסמוך לבר - בוטל על ידי בית המשפט לאחר שנפלו פגמים בהוצאתו.

צו הסגירה שהוצאה לפיצוציה המוכרת, ניתן לאחר שבלשי משטרה הבחינו במספר קטינים אוחזים בקבוקי בירה. הצו הורה לסגור את הפיצוצייה למשך 15 ימים.

סרטון ממצלמת האבטחה שהציג בעלי העסק הראה כי המוכר ביקש מהקטין תעודת זהות, אותה הציג לו באמצעות תמונה במכשיר הנייד, שופט בית המשפט לעניינים מקומיים דניאל מרדכי דמביץ התייחס בהחלטתו לשיהוי הרב בין האירוע לבין הוצאת צו הסגירה: "אם יש נחיצות בהליך מניעתי (שהרי הצו אינו בגדר סנקציה). מתעוררת תמיהה של ממש לגבי השיהוי בחקירה ובהתאם גם בביצוע השימוע. בדיון בפני ניכר כי נצ"מ עובדיה מנסה לבצע חציצה בין הכרעתו המקצועית לגבי מתן הצו לבין תזמון החקירה והשימוע. קשה לקבל את עמידת עושה הצו, קצין לא זוטר, כמעין 'פועלק שהוזמן ביום מן הימים לקיים שימוע".

יחד עם זאת קבע השופט כי קיים חשד סביר להיות הרוכש קטין והוסיף: "חל שיהוי משמעותי של שבוע שלם בין מועד המכירה לבין מועד השימוע, תוך שהליכי חקירה ממששים מול העסק החלו רק ביום שלישי, חמישה ימים לאחר המכירה, וזאת למרות שהחשד הסביר היה מוגמר בידי המשיבה עוד ביום 30.1.20 טרם חצות הלילה. בנסיבות מכלול הגורמים שפורטו לעיל, סוברני כי הצו ניתן לפרק זמן לא מידתי באופן המצדיק התערבות של בית המשפט". השופט פסק לאפשר את פתיחת בית העסק מחר (שישי) בשעה 05:30.

משרד עורכי הדין אסף דוק ועורך הדין אלון שליכטר, המייצגים את בעלי פיצוציית ״פז״ נמסר: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט אשר הביעה ביקורת על החלטת המשטרה לסגירת העסק וכי המדובר הייתה בהחלטה לא מידתית. על כן, הורה בית המשפט על קיצור משמעותי של הצו לסגירת העסק תוך קביעה כי המשטרה פעלה בשיהוי וכן שלא ניתן לדחות באופן מוחלט את טענת המוכר. כי התעודה שהוצגה, גם אם מדובר בעותק דיגיטלי שלה לא אסור במפורש. בעלי העסק עובדים כחוק ואנשים ישרים אשר ימשיכו לשרת את קהל לקוחתיים בצורה הטובה והמקצועית ביותר".

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל מתוקף תפקידה פועלת להבטיח את שלום הציבור וביטחונו במוקדי הבילוי גם בתחום האלימות וגם בפעילותה נגד מכירת אלכוהול לקטינים בניגוד לחוק. אנו מכבדים את החלטת בית המשפט והיא נלמדת".