צעדת השרמוטות. צילום: לירן תמרי

"רצח הוא רק קצה הקרחון": כ-350 איש השתתפו היום (ו') בצעדת המחאה שיצאה בסביבות השעה 11:15 מהדוידקה שבמרכז העיר לכיוון פאב התקליט ברחוב הלני המלכה, שם תיערך במת נואמותזו השנה השמינית שהצעדה מתקיימת בירושלים. המשטרה עצרה דר רחוב בשל החשש כי יפגע במפגינות.

בצעדה השתתפו מאות מפגינות ומפגינים "במחאה נגד אלימות מינית, האשמת הקורבן, סלחנות הממסד כלפי עברייני מין והתנערות הממסד מנפגעות תקיפה מינית".

הצעדה השנה בסימן "מצב חירום תמידי", כתיאור של מצב נשים במרחב הציבורי כנתונות לאלימות מינית באשר תלכנה, באשר תלבשנה, באשר תתנהגנה

שושן ובר, ממארגנות הצעדה בירושלים: "מקרי הרצח המגדרי ותופעת האלימות המינית כלפי נשים - כולם תוצרים של אותה תרבות חולה. אותן 26 נרצחות עליהן שמעתם, הן רק קצה הקרחון של תרבות האונס שמנרמלת אלימות כלפי נשים, שבמסגרתה מיניות 'בריאה' היא בהכרח אלימה, ומיניות של נשים, איך אמר השופט ישעיה, 'יש נשים שנהנות מאונס'. אלימות כלפי נשים היא סקאלה של עבירות פליליות, שמתחילה בהטרדות וממשיכה לתקיפות, אונס, אלימות במשפחה, ובסופה רצח. זה אותו מאבק, ומוסדות המדינה נכשלים בלטפל באלימות מינית באותה מידה."

אנה קליימן, ממארגנות הצעדה: "שלא תטעו, המצב החוקי בנושא האלימות המינית בישראל הוא מהמתקדמים בעולם. אבל המצב בפועל הוא ההיפך המוחלט. למוסדות המדינה אין כלים להתמודד עם עבירות מין, ועושה רושם שזה גם לא מעניין אותם".

צעדת השרמוטות היא חלק מתנועת ה"SlutWalks", יוזמה של פעילות פמיניסטיות ברחבי העולם. המחאה פרצה בשנת 2011 בקנדה, בתגובה לדברי שוטר שטען כי "על נשים להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות כדי לא להפוך לקורבן של אונס ותקיפה מינית". המפגינות דורשות לשנות את התפיסה של קורבנות תקיפה מינית כאחראיות לאלימות שהופנתה כלפיהן, בגלל האופן שבו התלבשו, כמה שתו, איך רקדו, איפה הסתובבו והמיניות שביטאו. זו השנה השמינית בה מתקיימות צעדות שרמוטות בירושלים ובערים נוספות בארץ.