צילום: סטודנטים למען הר הבית

מה אסור ומה מותר להכניס להר הבית? קבוצה מתנועת 'סטודנטים למען הר הבית' ניסתה השבוע (ג') לבדוק את הנושא בשער הלל (המוגרבים).

בסרטון המלא שאורכו כחמש דקות נראים שני פעילים כשכל פעם הם מוציאים חפץ אחר לשתי המאבטחות בכניסה. תחילה הוציא כדור פינג פונג, סביבון, חנוכיה, סופגניה, פעילויות לילדים, מפריח בועות סבון, וגם קקטוס מפלסטיק ועוד. הסרטון שהתפרסם קיבל עשרות תגובות ושיתופים.

לאחר שהוציאו את כל תכולת הפריטים עמה באו, ניגש שוטר לעזרת שתי המאבטחות בכניסה להר על מנת לסייע להן. השוטר החל להפריד בין כל הפריטים איתם ניתן לעלות להר. לאחר מכן שוטר נוסף התערב וביקש: "צא בבקשה החוצה עם השטויות האלה".

צילום: סטודנטים למען הר הבית

אחד הסטודנטים שתועד בסרטון, טל קופל (עם המעיל הכחול) הסביר בשיחה עם מיינט ירושלים: "לא באנו להפר חוק באנו להציג שלפעמים החוק לא מספיק ברור. כאזרח זה מפחיד אותי".   

מה עומד מאחורי הרעיון. למה דווקא בחנוכה?
"חשוב להגדיש שהפעולה נעשית לא דווקא בחנוכה, אנחנו עושים פעילות בהתנדבות. אין לנו עובדים במשרה מלאה. עשינו זאת גם בראש השנה ובסוכות.

עוד מסביר קופל: "סביבון זה דבר מאוד מסוכן, כדור טניס הפך להיות 'איום על מזרח התיכון'. המטרה היא להציג את האבסורד בכוח הבריוני והאלים שהמשטרה מפעילה".

מימין מה שמותר לעלות להר הבית. משמאל מה שאסור. צילום: סטודנטים למען הר הבית

האם המטרה שלכם לעורר פרובוקציה?
"הפעילות כולה היא במסגרת החוק היא לא בניגוד לחוק. אם נגדיר פרובוקציה כמו שביתות או חסימות כבישים, אנו מקיימים פעילות בהתאם לחוק. כאשר השוטרים מבקשים מאיתנו משהו אנחנו לא מתווכחים. הפרובוקציה נוצרת לא בגלל שאנחנו יוצרים אותה - אלא בגלל שיש תקנות כל כך אבסורדיות וכל כך שרירותיות שאנחנו מביאים לבחינה במציאות".

צילום: סטודנטים למען הר הבית

"כחלק מהאקטיביזם שלנו הוא לקדם חיוך, אני חושב שאדם מחייך מהסיטואציה המוזרה אדם אחר ישאל מדוע אסור לו לעלות את הדברים האלה".

"חשוב לחדד שאין מדריך באינטרנט שמסביר מה מותר ומה אסור להכניס להר הבית, הכל שרירותי. ואני חושב שהעניין הזה משמש ככלי לפגיעה, חופש התנועה וחופש הביטוי, והזכות לכבוד".

צפו בסרטון המקוצר:

תנועת 'סטודנטים למען הר הבית' היא תנועת צעירים מכלל החברה הישראלית אשר פועלים בהתנדבות מתוך זיקה יהודית להר הבית. בין מטרותיה: ריבונות יהודית מוחלטת בכל מתחם הר הבית, הנפת דגל מדינת ישראל בלב הר הבית במקום גלוי ובולט לעין, השבת הר הבית למקום הראוי לו בלב השיח הישראלי ובראש התודעה הלאומית.

טרם התקבלה תגובת המשטרה כשנקבלה נפרסמה.