שטרן. מי יחליף אותו? | צילום: שלומי כהן

הקרב על הרב הראשי האשכנזי מתחמם: נציגי הציונות הדתית בעיר יכנסו בקרוב ועדה מיוחדת שתקבע את זהות המועמד שלהם, לאחר פרישתו הצפויה של הרב אריה שטרן. "כרגע הכל נשמר בסודיות. אסור לנו אפילו לזרוק שמות לאוויר", אמר גורם באחת הסיעות.

ב־22 לחודש יחגוג רבה הראשי האשכנזי של ירושלים הרב אריה שטרן 75 סתווים. אף שמדובר באירוע משמח, המשמעות היא שבאותו יום הוא יצטרך לפרוש מתפקידו. החוק הנוכחי מגביל כהונת ראשי ערים עד לגיל 70, עם אופציה להארכה לעוד 5 שנים. הרב שטרן הגיע לגיל המקסימלי וכבר לפני מספר שבועות החלו בסיעות החרדיות להתכונן להציג רב מטעמם, כאשר המועמד המסתמן הוא הרב משה חיים לאו מנתניה, אחיו הבכור של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו.

אולם לחרדים מצפה תחרות עיקשת, כאשר לפני כשבוע נפלה החלטה בקרב בכירי הציונות הדתית שמעוניינים להריץ מועמד מטעמם. כזכור, ב־2014 הם הצליחו לגבור על המועמד של החרדים, הרב לאו, ומינו את שטרן החרד"לי. גם הפעם הם מתכוונים להפעיל את מלוא כובד משקלם וליצור בריתות שעלולות להפתיע את 'דגל התורה' הליטאית.

בשבועות הקרובים תתכנס ועדת התשעה - ועדה מיוחדת שתורכב מבכירי הציונות הדתית בארץ ובירושלים, ותבחר את נציגם למרוץ. בשלב זה הכל נשמר תחת מעטה חשאיות ואין גורם שמוכן להדליף שמות מתוך הרשימה הנחשקת. "מדובר בקרב קשה מול החרדים שהפעם מגיעים עם הרבה יותר כוח", אומר גורם באחת הסיעות. "אבל אנחנו נחושים לשמור על הכיסא ואנחנו מאמינים שהציבור הרחב בירושלים מעדיף לראות רב ציוני בתפקיד. אנחנו הולכים להפעיל את כל הגורמים הרלוונטיים, גם בממשלה, ולנצח במרוץ. לא הייתי ממהר להספיד את המגזר הדתי־לאומי בירושלים".