רותם אחדות. צילום: פרטי

זה היה אמור להיות קל: נועם אחדות בן ה-18 מהר חומה רצה לתת למדינה שנת שירות בהתנדבות ולהתגייס לאחר מכן. אלפי בני נוער ברחבי הארץ דוחים את השירות בשנה על מנת לתרום עוד למדינה בתחום שבו הם מעוניינים. אחדות קיבל אישור מנוע"ם של התנועה הקונסרבטיבית להתנדב אליהם לשנת שירות - אולם אז התחילו הבעיות.

"הגעתי כמה וכמה פעמים ללשכת הגיוס בירושלים עם הטפסים הרלוונטים" אמר אחדות למיינט ירושלים, "אך למרות זאת לא החזירו לי תשובה בצה"ל. כבר בפברואר האחרון שלחתי מכתב ובו בקשת לדחיית השירות על מנת שאוכל להתנדב בנוע"ם. למרות זאת, קיבלתי מועד גיוס ל-22.8. שלחתי בקשה נוספת לדחיית שירות אך היא לא התקבלה. ברצוני להבהיר שהגעתי לכל מה שהיה דרוש ממני וניסיתי לא מעט פעמים לסגור את הכל, אך ללא הצלחה. אני רוצה לתרום עוד שנה למדינה בהתנדבות, למה מטרטרים אותי ככה?".

אחדות וחבריו לפני גיוסו היום. צילום: באדיבות התנועה המסורתית

יאיר זעפרני, מזכ"ל נועם אמר בתגובה: "קשה לקבל מציאות אבסורדית בה נער שרוצה להגשים את מה שלמד בנוע"ם ולתרום שנה מהחיים שלו בהתנדבות לטובת מדינת ישראל ואזרחיה, מסורב בגלל טעות בירוקרטית וחוסר רצון להתגמש. אני מכיר את רותם היטב, הוא אדם ערכי, אכפתי ודמות חינוכית למופת וחבל לי שנגזלת ממנו האפשרות להשפיע ולהוות מודל לחיקוי לבני נוער וילדים רבים בשנה הקרובה".

מצה"ל נמסר בתגובה: "במשך כשנה המלש״ב הנ״ל לא התייצב לארבעה צווים אליהם זומן על מנת לסכם ולקבוע את הפרופיל הרפואי שלו. רק ביוני האחרון סיים את ההליכים ומועד גיוסו נקבע לחודש אוגוסט.

"רק כחודש לפני מועד הגיוס התקבלה בקשתו לדחיית שירותו, בעוד בקשות דח"ג לשם ביצוע שנת שירות יש להגיש עד לחודש מרץ של כיתה י"ב. על כן, בעיתוי בו הוגשה הבקשה, לא ניתן היה לאשרה."