החשוד ולרי סאקוביץ'. צילום: אלכס קולומויסקי

בית משפט השלום האריך היום (ד') בחמישה ימים את מעצרו של ולרי סאקוביץ' (64) החשוד ברצח ועבירות מין כלפי הסטודנטית ורדית בקרקנוט ז"ל ביער אשתאול ליד ירושלים לפני כ-26 שנים. כמו כן, המשטרה הגישה גם הצהרת תובע נגדו.

השופט דוד גבאי ריכטר: "בתיק זה קיים רף ראייתי נדרש המוכר לי מדיונים קודמים. כמובן שקיימת עילת מעצר. בהתאם להוראות החוק ופרשנות הראויה יש להאריך מעצר, ולא על פי יממות ולכן מעצרו של המשיב יוארך עד ליום 3.3".

במהלך חקירתו של החשוד שלוותה ע"י הפרקליטות, נאספו ראיות הקושרות אותו לביצוע העבירות המיוחסות לו בשנת 1993. "במהלך החודשים האחרונים חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים ביצעו מגוון פעולות חקירה סמויות לאור פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים הנמצאים מזה מספר שנים בידי משטרת ישראל, ובעקבות הצלבתם יחד עם ראיות וממצאים שאותרו בשנת 1993 בזירת הרצח, נרשמה פריצת דרך משמעותית בתיק החקירה שהובילה לאיתור זהותו של החשוד ברצח", מסרו במשטרה.  צו איסור פרסום על ממצאי החקירה הוארך עד להגשת כתב האישום ביום ראשון. 

סאקוביץ' הגיע לארץ ב-1990, עזב ב-1994 לבלארוס וחזר ב-1995 חזרה ארצה. לאחר מכן שוב יצא וחזר ב-2018. מאז התגורר ברחוב ובהמשך נמצא עבורו הוסטל בו התגורר עד מעצרו.

ורדית בקרקנוט ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

ורדית בקרקנוט היתה סטודנטית בת 27 במוסד הנחשב 'קאמרה אובסקורה' מקרית יערים, ועלתה ביום האחרון של נובמבר 1993 על מכונית סובארו לגאסי ליד גשר לה גווארדיה בתל אביב. פועלי הבניין שראו אותה עוצרת טרמפ התקשו להבין אם היא הכירה את הנהג או לאכעבור יומיים נמצאה גופתה של ורדית ביער אשתאול שבהרי ירושלים. לאחר בדיקה משטרתית קצרה נתגלה כי היא נאנסה עוד בטרם נרצחה.