לירון ומילה. "הכי מעצבן שאומרים לי: 'לא רואים עליה'" | צילום פרטי

כדי להבין את לירון רבינוביץ' צריך לדעת שלוש שפות במקביל. כי רבינוביץ', בת 6.5 שאובחנה כאוטיסטית, מדברת עברית, אנגלית ורוסית - הכל בבת אחת. "היא מרגישה שהיא שונה לעומת הילדים האחרים, אבל היא לא מתביישת ועושה מאמצים גדולים כדי שיבינו אותה", אומרת האם מילה.

לירון אובחנה בגיל שנה ושמונה חודשים כאוטיסטית. היא בת יחידה לאמה החד־הורית ומוגדרת בתפקוד גבוה עם בעיות שפה. רמת הדיבור שלה בתפקוד בינוני, אף שברמת ההבנה היא נמצאת בתפקוד גבוה מאוד, מבינה ומשתפת פעולה. "הבעיה העיקרית היא הדיבור", מספרת מילה. "כיוון שהיא חשופה לשלוש שפות בו־זמנית היא מדברת את שלושתן בבת אחת. היא לא מתייאשת מלהסביר שוב ושוב ואפילו לבקש עזרה ממבוגר שיסייע לה להסביר את עצמה".

את הכישרון לשפות לירון לא מפסיקה לשכלל. לפעמים זה גורם לה ולאמה להיקלע למצבים משעשעים. "היא רואה סרטים מצוירים בשפות שונות ומשונות ויום אחד היא דיברה איתי בשפה שלא הכרתי", משתפת האם. "היינו בנמל תל אביב וניסיתי להבין מה היא מנסה לומר לי. פתאום ניגשו אלינו תיירים יפנים שנמצאו בסמוך וניסו לדבר עם הילדה ביפנית. ואז ניגש אלינו המדריך וסיפר שהילדה שלי דיברה משפטים מלאים ביפנית מושלמת".

ברגע שאובחנה שובצה לירון במעון שיקומי של מ.ת.מ, מרכזי תמיכה משלבים - בית הילדים בירושלים. היא שם כבר חמש שנים והשנה תסיים את לימודיה במסגרת הזו ותעלה לכיתה א'.  "כולי תקווה שהיא תמשיך בדרכה במה שתבחר ושלא תזדקק לאפוטרופסים ולאנשים שייקחו עליה אחריות", אומרת האם. "הכי מעצבן זה שאומרים לי 'אבל לא רואים עליה' כי היא בתפקוד גבוה. אוטיזם זה לא תסמונת דאון. מה אתם רוצים לראות? מדבקה?".

אחד מכל 100 תינוקות

אחד מכל מאה תינוקות בישראל נולד עם אוטיזם, ויש אף אינדיקציות לשכיחות גבוהה יותר. הגידול הרב מביא לביקוש גובר למעונות יום, לתעסוקה, לבתים לחיים ולקייטנות. ב־21 בינואר יתקיים יום ההתרמה הארצי לאלו"ט (אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם), שמסייעת בחקר האוטיזם ובטיפול בו ובפיתוח והנגשה של שירותים למען ילדים ובוגרים עם אוטיזם ובני משפחותיהם.

ילדים עם אוטיזם משתוקקים להרגיש חלק מהכיתה והחברה, אבל לא תמיד הם יודעים איך עושים זאת. בסיום לימודיהם במערכת החינוך הם נותרים לרוב ללא מעטפת של השתלבות, עבודה ודיור הולם ובלי אפשרות לתרום לחברה ולמשק. יום ההתרמה עומד השנה בסימן שילובם בקהילה, בתעסוקה ובחברה.

אלו"ט מובילה את הטיפול במי שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי לאורך כל מעגלי חייהם ופועלת לקידום זכויותיהם ולשיפור המענים הניתנים להם ולבני משפחותיהם.

לתרומות: 2452* באפליקציית פייבוקס או באתר www.alut.org.il