ניידת מג"ב. צילום: shutterstock

בית משפט השלום גזר את דינו של אליצור אטיאס (49), שוטר מג"ב, שהורשע בעבירות מרמה, הפרת אמונים, ועבירות נוספות, בכך שניצל את תפקידו ואפשר לתושבי הרשות הפלסטינית להיכנס לשטחי ישראל ללא בידוק, בתמורה לקידום אינטרסים אישיים.

על אטיאס נגזרו 4 חודשי עבודות שירות, ו-6 חודשי מאסר על תנאי. אטיאס, ששימש כמפקד פלוגת מג"ב וקצין שטח במחסום המנהרות, היה אחראי במסגרת תפקידו על בידוק תושבי הרשות הפלסטינית המבקשים להיכנס לשטח ישראל. על פי הרשעתו, אטיאס אפשר למג'דה אלחיחי, שהורשעה אף היא בתיק זה, אזרחית ישראל ממוצא ערבי, להעביר את מקורביה במחסום, משום שהיה מעוניין בקשר רומנטי איתה.

כך בהזדמנות אחת, באפריל 2016, נסעה אלחיחי במחסום יחד עם חברתה, תושבת הרשות שלא החזיקה באישור כניסה לישראל. לאחר שהשתיים נעצרו במחסום, אטיאס נטל ממנה את פרטיה האישיים, לרבות מספר הפלאפון שלה, "על מנת לקדם עם הנאשמת קשר רומנטי בו היה הנאשם מעוניין". בהמשך, החל לפנות אליה ולהציע לה כי יפגשו. במקביל, ביקשה אלחיחי כי אטיאס יעביר במחסום מספר ממקורביה – בקשות אליהן אטיאס נענה.

כתב האישום מפרט אירועים שונים בהם הורה אטיאס להעביר במחסום את מקורביה וחבריה של אלחיחי, ללא היתרי כניסה לישראל כנדרש בחוק. אחד מאירועים אלה התרחש באוגוסט 2016, אז ביקשה אלחיחי מאטיאס כי יעזור לה להעביר במחסום שתיים מחברותיה שמחזיקות אישור רפואי, אך לא אישור כניסה לישראל. אטיאס הסכים, יצר קשר עם מפקד המחסום, והורה לו להעביר את רכבה ללא בדיקה, כשהוא טוען כי הרכב כבר עבר בידוק כנדרש. כך, הוכנס הרכב לישראל ללא בידוק כנדרש.

על פי האירוע השני, באותו יום ביקשה אלחיחי מאטיאס שיסייע לה להעביר במחסום אוטובוס ובו קבוצת הורים וילדים, תושבי הרשות הפלסטינית, ושיקרה לו כאשר אמרה כי לכולם יש היתרי כניסה לישראל. אטיאס הסכים ואמר לה שכשיפגשו במחסום המנהרות יגיע אל האוטובוס ויעמיד פנים כי הוא אינו מכיר אותה. כאשר האוטובוס הגיע למחסום, הורה אטיאס למפקד המחסום להעביר אותו, וכך נכנס האוטובוס לישראל, ללא כל בידוק, ומבלי שלנוסעים בו יהיו היתרי כניסה.

בהכרעת הדין, נקבע כי אטיאס ביצע עבירת הפרת אמונים בנוגע לשני אירועים – מעבר הנוסעת החולה ומעבר האוטובוס. בנוסף להרשעתו באירועים אלה, הורשע אטיאס גם בשתי עבירות קבלת מידע לחוק המרשם הפלילי. הוא זוכה מספר עבירות אחרות שיוחסו לו.

עו"ד אבשלום גיספאן המייצג את אטיאס: "בית המשפט זיכה את מרשי ממרבית העבירות שיוחסו לו בכתב האישום, וזאת בהמשך לזיכוי שהיה בתחילת המשפט לאחר שהתברר שאין בדל של ראיה לכל מה שיוחס לו באישום השני. לעניות דעתי הכרעת הדין היא שגוייה ואנחנו מתכוונים לערער על הרשעתו".