שמואל זלצמן. צילום: דובר צה"ל

שמואל זלצמן (18) ממשפחה חרדית שחזרה בתשובה עבר דרך לא קלה עד ליום הגיוס. בשבוע שעבר התקיים טקס ההשבעה ובה חיכתה לו הפתעה מרגשת.

שמואל מתגורר רמת שלמה ומספר כי משפחתו תמיד הייתה פתוחה יותר לעולם החילוני. בשנת 2013, כשהיה שמואל בכיתה ח', אחיו הגדול החליט להתגייס והיה לוחם בכפיר ב"נצח יהודה". "באותה תקופה זה היה פחות מקובל בחברה החרדית אבל המשפחה שלנו קיבלה אותו ואת ההחלטה שלו", סיפר. לשמואל יש עשרה אחריו והוא הקטן בביתו.

"אני, כמו אחי הגדול, לא תמיד הרגשתי שייך לעולם הדתי, ובגיל 17, כשהגעתי לישיבה הגדולה, חזרתי בשאלה. למשפחה שלי לא היה קל, אבל הם תמיד חשבו על טובתי האישית ולכן קיבלו את ההחלטה שעשיתי. עזבתי את הישיבה והתחלתי לעבוד במאפייה".

שמואל זלצמן. צילום: באדיבות דובר צה"ל

שמואל סיפר על ההחלטה להתגייס: "הרגשתי שכל מי שמסבבי מתקדם בחיים, בונה את עצמו, עושה דברים בעלי משמעות, ואני עובד רק בשביל להרוויח כסף. רציתי להתקדם בחיים, רציתי לעשות משהו מעבר, משהו שיאתגר אותי וישנה אותי. ולכן בחרתי להתגייס. בחצי שנה שלפני הגיוס דיברתי עם אחי המון. הוא יעץ לי, הסביר לי והמליץ לי ללכת לגבעתי. הוא הסביר לי המון על צה"ל, בזכותו הצלחתי בתהליך הגיוס והגעתי למקום בו אני היום. כילד הכי קטן במשפחה, תמיד עזרו לי ועשו בשבילי, לכן רציתי להתגייס. רציתי להתחיל להיות אחראי על עצמי".

שמואל סיפר על חששותיו לפני הגיוס: "לא ידעתי מה מצפה לי. בהתחלה בטירונות הייתי מאוד לחוץ, אבל עם הזמן השתחררתי וגם למדתי ליהנות ממנה. כשהגעתי לצבא פגשתי אנשים כל כך שונים ממני, אנשים שלא הכרתי בכלל. לא הכרתי משהו מעבר לישיבות בירושלים".

כיום הוא משרת בפלוגת 'תומר', "אל הפלוגה הזו מתגייסים כל הדתיים, אז מיד התחברנו כי הרגשנו שיש לנו שפה משותפת".

"הצבא איפס אותי"

"אני מאוד שמח על הבחירה להתגייס. במהלך החיים שלי תמיד הייתי בעייתי קצת, הייתי בודק את הגבולות ולעיתים גם חוצה אותם, אבל הצבא איפס אותי, הוא עוזר לי להשתנות ולהשתפר כבן אדם".

בשבוע שעבר התקיים טקס ההשבעה של מחזור הגיוס של שמואל והפתעה מיוחדת חיכתה לו. "ההשבעה הייתה מאוד מרגשת, וגם הייתה לי שם הפתעה - כמה חברים קרובים שלי אמרו לי שהם באים וגם אח שלי, אבל כשהגיע הטקס פתאום ראיתי בקהל את כל המשפחה המורחבת שלי. זה היה נורא מרגש ומאוד לא מובן מאליו".