התלמידים בהדסה. צילום: דוברות הדסה

בפעם ה-15: פרויקט "נוהגים אחרת" לשינוי תרבות נהיגה של נהגים חדשים יצא לדרך בבית החולים הדסה. המשתתפים: תלמידי י"ב מתיכון הגימנסיה שאיבדו לפני שלוש שנים שלוש תלמידות בתאונת דרכים קטלנית.

לפני שלוש שנים איבד תיכון הגימנסיה בעיר שלוש מתלמידותיו - אביב נחמיאס, סימור נחום וטליה כהן ז"ל. התאונה התרחשה בסיומה של מסיבת יום הולדת שערכו הבנות לחברתן בוילה בדרום הארץ. הבנות עוד הספיקו לישון כמה שעות לפני שיצאו חזרה לכיוון ירושלים בשיירת רכבים. הראשונה בשיירה הייתה מכוניתן של שלושת הבנות. התאונה הקטלנית התרחשה רגעים קצרים לאחר היציאה לדרך, כשהמכונית ביקשה לצאת מהצומת אל הכביש, אז פגעה בה משאית בעוצמה. כתוצאה מהתאונה נהרגו במקום אביב וסימור ז"ל. שבועיים לאחר מכן, בבית החולים, נפטרה גם טליה.

"ידענו שנגיע ליום שעוסק בנהיגה בטוחה, אבל מה ששמעתי פה זה פשוט מטלטל", סיפרה עדי, בת 17 הלומדת בכיתה י"ב בגימנסיה לאחר המפגש בהדסה, "אני בדיוק מתחילה ללמוד נהיגה וכאן המחישו לי באופן ממש ברור מה קורה כשאתה מקבל כזו אחריות על ההגה. זה ממש לא רק על החיים שלך. אתה נוהג ושטות הכי קטנה יכולה לשנות חיים של מישהו לתמיד. לא רק את שלו, את של כל המשפחה".

את הפרויקט מוביל כבר 15 שנים פרופ' אבי ריבקינד, כירורג בכיר בהדסה ומי שהקים את יחידת הטראומה הראשונה בארץ, ושזכה בפרס אות יקיר הבטיחות בדרכים בשנה שעברה על הפרויקט שהפך לבן טיפוחיו האישי.

לדבריו הפרויקט החל בעקבות תאונה קטלנית בה היו מעורבים תלמידי י"ב שסיימו את התיכון במבשרת ציון ויצאו לשיירת נהיגה בכביש מס' 1, ממנה חלקם לא שבו ואחרים נפגעו באורח קשה. "זה היה קשה. פציעות מורכבות, ילדים שנקטפו בתחילת החיים שלהם", סיפר. "ידעתי שאני חייב לעשות משהו, שבני הנוער האלה שמקבלים כזו אחריות צריכים לראות בעיניים את ההשלכות ההרסניות של תאונות הדרכים. הם חשובים לי, הילדים האלה, והאימהות והאבות שלהם חשובים לי לא פחות. כל אחד ואחת שבזכות התוכנית שלנו יחשבו יותר, ינהגו בזהירות וישמרו על החיים שלהם כי יזכרו את מה שראו בהדסה – אני יודע שעשיתי את שלי".

שותפים לפרויקט הם גם המטה העירוני לבטיחות בדרכים במינהל החינוך של עיריית ירושלים וכן הרלב"ד ועמותת אור ירוק.  במסגרתו מגיעים אלפי תלמידי כתב י"ב מירושלים והסביבה הנמצאים בתהליך של לימודי הנהיגה, ליום הדרכה שמתקיים בהדסה עין כרם והדסה הר הצופים, להגברת המודעות לסכנות שבדרך ולתוצאות ההרסניות ושינוי תרבות הנהיגה.