עמדי. אהבה שאינה תלויה באיש | צילום: רפי קוץ

אורי עמדי, יושב הראש המיתולוגי של המינהל הקהילתי 'לב העיר' בנחלאות ומייסד מינהלת השוק, חוזר למחנה יהודה. עמדי ישמש - בהתנדבות - בתפקיד של פרויקטור ויועץ מיוחד, בחסות העירייה. היעד: להקים מחדש את מינהלת השוק ולקיים בתוך שלושה חודשים לכל היותר בחירות דמוקרטיות בקרב הסוחרים ובעלי הבסטות לבחירת יו"ר המינהלת החדשה.

עמדי חוזר לשוק לאחר היעדרות של שש שנים, שבמהלכן עודד בין השאר התאגדויות סוחרים בשווקים נוספים ברחבי הארץ. בשנים האחרונות הוא ארגן בחירות למינהלת חדשה בשוק באר שבע וקידם את התאגדות הסוחרים גם בשוק של פתח תקווה - הכול לפי מודל שפיתח בשעתו במחנה יהודה. עכשיו הוא סוגר מעגל וחוזר לכור מחצבתו.

"אני מסתובב הרבה בשוק מחנה יהודה ואהבתי אליו ולירושלים אינה תלויה באיש", אומר עמדי. "לצערי בשנים האחרונות אבדה הדרך הדמוקרטית בשוק. עכשיו, בתיאום עם לשכת ראש העירייה, אני מקווה שנצליח לערוך בחירות ולהקים מחדש גוף ניהולי שבו הסוחרים ינהלו את עצמם, לצד תמיכה של גופים כמו לשכת המסחר והעירייה, שיקבלו ייצוג של 40 אחוז במינהלת החדשה".

מי שהוביל את חזרתו של עמדי לשוק הוא הסוחר הוותיק ירון צדקיהו: "זה מהלך מבורך, אבל גם מורכב", הוא אומר. "צריך לבנות מפה חדשה של השוק ולשתף גם את אנשי הלילה, לצד הסוחרים ובעלי הבסטות הוותיקים. אני עצמי לא מתמודד, אבל יש כאן הרבה חבר'ה פעילים. נדאג לתת רוח גבית לכל מי שייבחר".

היו"ר החדש של השוק יידרש להתמודד עם בעיות לא קלות שמטרידות כבר תקופה ארוכה את הסוחרים והלקוחות, ולאחד את בעלי העסקים תחת הנהגתו אחרי המאבקים הפנימיים שפילגו את השוק בעבר. יהיה עליו לפתור את בעיות החניה הקשות באזור ואת מצב התשתיות והשירותים הציבוריים, שחלקם לא השתנו מאז שנות ה־50. לכך מצטרף גם נושא הניקיון, במיוחד בשעות הלילה, עקב התרחבות שעות הפעילות של השוק עם התפתחות עסקי ענף הברים והמסעדנות במקום.