פיצוי כספי והנגשת המוסד החינוכי. אילוסטרציה: שאטרסטוק
עיריית ירושלים תפצה תלמידה בעלת מוגבלות מבית ספר בשכונת סנהדריה בארבעים אלף שקל. הסיבה: אי הנגשת המוסד החינוכי. 

התלמידה, שמרותקת לכיסא גלגלים, הגישה תביעה נגד העירייה ונגד העומד בראשה ניר ברקת באופן אישי. לטענתה, בכיכר ספרא התחמקו זה שנים מהנגשת בית הספר למרות שקיבלו לכך תקציב מיוחד ממשרד החינוך. רק לאחר הגשת התביעה התפשרו הצדדים והעירייה הסכימה להתחייב להנגשת המוסד החינוכי.

הנערה בת ה־14 דרשה באמצעות עורכי הדין יובל אדלר ואפרת שגיא, ממשרד בן ארי, פיש, סבן ושות', פיצוי מהעירייה בסך של 57,355 שקל. כתב התביעה מגולל סדרה של טענות, הכוללות קושי בהגעה לכניסת בית הספר שנמצא על צלע הר, חוסר יכולת להגיע לספרייה, אולם הספורט, חדר המחשבים והמקלט. עוד נכתב כי השירותים בבית הספר הונגשו רק ב־2014, זאת לאחר לחץ כבד מצד ההורים. הנערה אף נאלצה לוותר על השתתפותה בטקס בנות המצווה של המוסד החינוכי עקב מוגבלותה. 

עוד מצוין בתביעה כי בשנת 2013 העביר משרד החינוך לא פחות מ־412 אלף שקל לצורך הנגשת בית הספר. העירייה טענה שסכום זה לא מספיק ודרשה תוספת תקציב, אך על פי הטענות לא ניצלה את התקציב שניתן לה. רק לאחר לחץ כבד מצד הורי הנערה, השתמשה העירייה בחלק מהכסף על מנת להנגיש את השירותים במוסד. 

עו"ד אדלר. צילום: פרטי 

במסגרת הסכם הפשרה הוחלט כי הנערה תפוצה בסכום של 40 אלף שקל. בנוסף הוסכם כי ייקבע לוח זמנים קצר לסיום ההנגשה והנערה תשובץ בבית ספר מונגש בשנה הבאה.

העירייה: "אנחנו אכן מנגישים את המקום על פי הסכם פשרה. המעלית באולם הספורט הוקמה ומחכה לאישור של מכון התקנים וכך גם מעלית בבניין בית הספר שתעמוד במלואה בקרוב".