אחד ההורים צועק על מנכ"ל הדסה. צילום: נופר רומי

בשעה 11:30 התחיל דיון בבית המשפט העליון בעניין העתירה שהגישו הורי הילדים החולים בהדסה עין כרם כנגד בית החולים ומשרד הבריאות. בתום דיון בן מספר דקות, החליט השופט דצינגר בהסכמת הצדדים על הפסקה בת חצי שעה על מנת לדון בהצעת הגישור. לאחרי ההפסקה ההורים דחו את ההצעה. 

בכל זאת החליטו השופטים כי על הצדדים להיכנס להליך גישור שיחל מחר (יום ד') בתיווך המגשר אליקים רובינשטיין וזאת לאחר שביקשו מהצדדים לשקול את העצתם. 

פרופ' רוטשטיין אמר למיינט ירושלים: "זאת ההחלטה שבאה בחשבון הכי טוב בעת סערת רגשות שכזו". 

עו"ד אליעד שרגא המייצג את ההורים דחה את הצעת הגישור. "העתירה הוגשה לפני חודש והיה ברור שהיא נושאת בתוכה משבר לאומי גדול", אמר לשופטים לאחר שהתנצל על כך שאינו איש בשורה. עוד הוסיף: "בית המשפט לא רצה להתעסק עם תפוח האדמה הלוהט הזה והעביר את זה למגשר אנחנו ניתן לגישור הזה כמה ימים ונראה מה יהיה".

ראוי לציין כי ביהמ"ש ביקש למסור הצהרה לפיה כי בצעירותו פרופ' רוטשנטיין טיפל באביו של המגשר רובינשטיין.

בנוסף, מספר הורים החלו לקרוא קריאות לעבר פרופ' רוטשטיין, מנכ"ל הדסה כאשר נכנס לדיון. אחד ההורים אמר: "הרסת את המחלקה הכי טובה במדינה הזו". גם בסיום הדיון קראו ההורים קריאות לעבר מנכ"ל הדסה.

אורי יקיר , אביה של עדי המטופלת במחלקה: ״נכבד את החלטת בג"ץ, בתקווה שהגישור של השופט רובינשטיין אכן יביא פתרון בהול, עוד לפני שבת, לסוגיה המרכזית: שהרופאים המסורים ימשיכו לטפל בילדים שלנו בעיר ירושלים.

"אנחנו מוכנים להתייצב לגישור מרגע זה עד שיעלה עשן לבן. אנו מבקשים התייחסות בהולה של השופט רובינשטיין עוד היום. בלי כל דחיות. בגץ יכול היה לקבל החלטה זו כבר לפני מספר שבועות וחבל שהתמהמה״.

רועי בן דוד, כבן 15, אשר סיים בימים אלה טיפולים במחלקה כתב מכתב לשופטים: "שישה רופאים מסרו את נשמתם עבורי, יומם וליל כדי להציל אותי, כדי להאיר אותי ואז לחזק אותי... כבוד השופטת אני פונה אליכם בייאוש, בבקשה פשוט, תנו לי לחיות! תנו לי לחיות את החיים שלי בשקט. אני מתחנן אני נמצא ללא טיפול, ללא רופא, תפתחו לי מחלקה בשערי צדק".

המכתב של רועי בן דוד לשופטים. צילום: נופר רומי

דפנה סלוק ביבי, שהצטרפה אתמול לשביתת הרעב של ההורים: "אני מרגישה שאני מאוכזבת מהמדינה שלי ומבית המשפט וממה שקורה פה, אנחנו מופקרים מהדבר הזה. ביום ראשון נכנסנו לשבוע הרביעי, אנחנו עייפים, אנחנו רוצים שיימצא פתרון ויפתחו את שערי צדק".

בתחילת החודש, ימים ספורים לפני כניסת ההתפטרות של ששת הרופאים לתוקף, הגישו ההורים את העתירה לבג"ץ ובה דרשו בין היתר שבית המשפט העליון יחייב את שר הבריאות להעניק לאלתר אישור לפתיחת מחלקה המטו-אונקולוגית לילדים בבית החולים שערי צדק. עוד דרשו ההורים בפנייתם לפטר את מנכ"ל הדסה, הפרופ' זאב רוטשטיין וזאת, כך לדבריהם בשל שרשרת החלטות ניהוליות כושלות בעטיין קרסה מחלקה. 

דרישה נוספת שהעלו ההורים בפני בג"צ הינה פתיחת חקירה פלילית כנגד רוטשטיין. לדברי ההורים, גם שר הבריאות ויועץ המשפטי לממשלה העלימו עין משרשרת עבירות פליליות חמורות שנעשו בבית החולים, מה שמחייב פתיחתה של חקירה. 

לסיום, דרשו ההורים לעצור באופן מיידי את פתרון הרוטציה "המסוכן" כך לדבריהם שהגה פרופ' רוטשטיין אשר מתקיים בפועל בחודש האחרון, מאז התפטרות הרופאים, ולפיו מידי מספר ימים מגיעים רופאים מבתי חולים אחרים למחלקה על פי סבב תורניות קבוע מראש.

הדיון בבג"צ הוא התקווה היחידה של ההורים לפתיחת מחלקה בשערי צדק לאחר שמשרד הבריאות הודיע כי אין בכוונתו לאשר מהלך שכזהבשבועות האחרונים הסכימו גורמים שונים לפגוש בהורים ובהם גם נשיא המדינה שניסה להגיע עם ההורים להבנות בנוגע להחזרת הרופאים להדסה, אלא שבית החולים אינו מאשר את קילטו מחדש של מנהל המחלקה לשעבר, הפרופ' ווינטראוב, לתפקידו הקודם, דבר שעומד במרכז המחלוקת הנוכחית ומצריך, כך לדברי ההורים, את פתיחת המחלקה בבית החולים המתחרה.