מזרחי מציע תחילה לטפוח על גב האבטיח. צילום: פרטי

אתם קונים אבטיח גדול, סוחבים אותו כל הדרך הביתה, מזמינים חברים, פורסים אותו חתיכות ואז - נתקלים במבט מביך של האורחים: האדום לא ממש אדום, הטעם רחוק מלהיות מתוק, וכל מה שבא לכם לעשות הוא לתבוע את המוכר בבית המשפט לתביעות קטנות.

יצאנו השבוע לשוק מחנה יהודה, בשביל לקבל אחת ולתמיד את הכללים המומלצים לבחירת האבטיח שלא יאכזב אותנו ברגע האמת. שבי מזרחי, מוכר וותיק בשוק ובעל באסטה לפירות וירקות, מבהיר את הטיפים שכל חובב אבטיח ממוצע צריך לדעת.

הצליל - הבדיקה הראשונית ו״היעילה ביותר״ לדבריו של מזרחי. ״יש לטפוח על גבי האבטיח. אם שמענו צליל עם הד, זה סימן טוב. אם הצליל נוקשה וחלש - מדובר באבטיח שעדיין אינו בשל״.

הזנב - ״אנחנו צריכים להתבונן על זנב האבטיח. אם הוא חום, זה סימן שהאבטיח הבשיל. לעומת זאת, אבטיח בעל זנב ירוק הוא אבטיח שאינו בשל, ועדיף שלא לקנות אותו״.

סימטריות הקווים - אומרים על ספר שאין לשפוט אותו על פי הכריכה, אבל במקרה של האבטיח ההפך הוא הנכון. ״ככל שהפסים על גבי האבטיח סימטריים יותר וככל שיש עליו פחות כתמים, כך הוא טוב יותר״ מדגיש מזרחי.

בתוך כך, אילן קאשי, שמתמחה בבקרות בטיחות ותברואה במסעדות, חבר לשיחה והסביר כי יותר מדי צבע צהוב מעיד על חשיפה מוגזמת לשמש.״ אבטיח שעל גביו קיים הרבה צבע צהוב ומעט ירוק מסמן כי הוא עמד זמן רב מדיי בשמש. במצב זה הטעם שלו יהיה קמחי ולא טעים״.