חברת החשמל קיימה השבוע סדנת בטיחות בחשמל ייעודית ללקויי ראייה במסגרת התכנית החינוכית "נתיב האור" ב"בית חינוך עיוורים". הסדנה, התקיימה במסגרת התוכנית החינוכית לבטיחות ושימוש מושכל בחשמל – "נתיב האור", בהדרכת מנהל התוכנית עוז עזריאלי, עובד לקויי ראייה אייל נייפלד ומתנדבים ממחוז ירושלים של החברה.

סדנת חשמל לליקויי ראייה. צילום: יח"צ

רחל סקרוביש, מנהלת החטיבה השיקומית חינוכית בבית חינוך עיוורים מספרת כי אנשי חברת החשמל עשו הכנה מראש וחשבו איך להתאים את הסדנה ללקויי ראייה ועיוורים, ובהם הצליחו לעשות התאמות מאוד יפות.

לדוגמא: במקום ליצור חשמל ולהאיר נורות, חוללו הילדים בגנרטור והפעילו פעמון בהפעלת חושי השמיעה כתחליף לראייה. במטרה להמחיש את הסכנה משקע חשמל חרוך ושרוף, המדריכים הפעילו מלחם, שרפו שקע חשמלי והעבירו בין החניכים על מנת שיוכלו לזהות את הריח שמצביע על סכנות בחשמל.

"יש לנו קשר מתמשך ומיוחד עם חברת החשמל. לא מדובר בהתנדבות הדדית, אלא שיתוף. אנחנו יוצרים איתם שילוב קהילתי מאוד יפה, בין היתר בטקסי יום השואה המשותפים שלנו, שאנחנו מקיימים מזה שנים", היא מספרת. בטקס האחרון עלה הרעיון ליצור סדנה ייעודית לילדים, שתותאם לליקויי ראיה ועיוורים

הילדים שלקחו חלק בסדנה היו בעיקר ילדי יסודי אשר כעת בחודש לימודים נוסף בו הם עוברים תכני העשרה שונים. "הילדים מאוד נהנו. חלקם אוהבים את עולם החשמל עד כדי כך שהם סקרנים לדעת איך מכשיר פועל ומה יש בתוכו. מגבלת הראייה מנעה מהם עד היום להבין לעומק ובזכות הסדנה שהייתה מעמיקה ומותאמת הם קיבלו תשובות", היא מספרת.

מנהל תכנית "נתיב האור" של חברת החשמל עוז עזריאלי: " זוהי חלק משליחות 'נתיב האור' להגיע לכלל ילדי ישראל, היות וחשמל עלול להיות מסוכן בשימוש לא מושכל או לא בטיחותי. התוכנית הונגשה והותאמה לילדים לקויי ראייה על מנת שגם הם יוכלו להיות זהירים ובטוחים בסביבה של חשמל. במיוחד בימי החופש הגדול".