צועדים ומצדיעים בירושלים. צילום: אודיה ביליג

מאות תלמידים, שוטרים, חילי מג"ב ונכי צה"ל מכל רחבי הארץ התכנסו אתמול (ג') בעמק הארזים ויצאו לצעוד במסגרת אירוע "צועדים ומצדיעים" לרגל יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה שארגנו עמותת זהות, ארגון נכי צה"ל, קרן קימת לישראל ומשרד הביטחון.  

במהלך הערב שיתפו החיילים והשוטרים בסיפורי הקרב שהתקיימו בלב ליבה של המדינה, ובסיפוריהם  האישיים וגרמו להתרגשות גדולה בקרב המשתתפים.

מיכל הריס, שנפצעה אנוש בקו 18 כשהייתה בת 19 הותירה תלמידים דומעים ודוממים. "הילדים היו מרותקים, היא סיפרה סיפור כ"כ מחזק, יצאנו עם דמעות בעיניים. היא הייתה במצב אנוש והחליטה שהיא תצא מבי"ח וזה קרה, כנגד כל מחשבות הרופאים, החליטה שהיא תתעסק עם חינוך וזה קרה", סיפרה מדריכה מאזור ירושלים, צביה אריאל. למיכל היה חשוב להעביר לתלמידים מסר "לא משנה איזה אתגרים וחסמים יש לכם בחיים, אם אתם רוצים משהו, לא משנה מה אומרים לכם, אל תוותרו עליו ותשיגו אותו".

אלפים השתתפו בצעדה. צילום: אהובה שביב

לאחר המסלול המשיכו לצעידה עירונית בירושלים עם קבוצת האופניים וההליכה של נכי צה"ל ממחוז ירושלים מלווים בדגלים על מנת להצדיע, להעלות מודעות ברחבי העיר לפצועים. בסיום נערך טקס במעמד ח"כ נורית קורן, חברי דריקטוריון קק"ל אמיר שניידר וקארול גולדינג חברת ועדת חינוך , יו"ר מחוז ירושלים ומ"מ יו"ר ארגון נכי צה"ל מר נעים עזר. כמו כן, בטקס הופיע הזמר חיים לב-טוב, שנפצע במבצע צוק איתן וריגש את כל הנוכחים.

בארץ חיים למעלה מ-70,000 פצועים, ויום ההוקרה נקבע כיום ממלכתי רשמי, במטרה להאיר זרקור על הפצועים, סיפוריהם, חלומותיהם ודרכי ההתמודדות שלהם מבחינה פיזית ונפשית, ולחזק את ההכרה הציבורית בנוגע לתרומתם"אנחנו נלחמים כדי לחיות ובין היתר להיות מסוגלים לטייל בארץ הזו ומטיילים כדי לדעת על מה להילחם", תיארה את מהות היום הזה רכזת מעוף קק"ל ואחראית צועדים ומצדיעים במוקד ירושלים, אודיה ביליג.

מנהל חטיבת החינוך בקק"ל, סימון אלבז: "קרן קימת לישראל רואה חשיבות בשותפות ביוזמות ובפעולות חינוכיות דוגמת יום ההוקרה הזה, אני מודה לכל השותפים בקק"ל שלקחו חלק ביום המשמעותי הזה".

"צועדים ומצדיעים" הוא האירוע הראשון מבין שלושה אירועים המציינים את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ופעולות האיבה. כאירוע הפותח של סדרת האירועים נבחרה הצעדה. ביום חמישי הקרוב יציינו ספורטאים פראלימפיים יחד עם ספורטאי ארצנו וחותרים מהקהל הרחב את יום ההוקרה על ידי אירוע צליחת הכנרת בחתירה.