החזרת צבים. צילום: החברה להגנת הטבע

כ-220 שהוחזקו בבתים פרטיים בניגוד לחוק, הובאו בשבוע האחרון לעמק הצבאים בירושלים על ידי הציבור, במסגרת פרויקט "הזדכות" ייחודי, בהובלת החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים. הצבים יחיו כעת במתחם חדש שהושק בחג, במקום הרבה יותר טבעי להם.

הצבים - חיה מוגנת הנמצאת בסכנת הכחדה בישראל ובעולם - חיים כעת במתחם מגורים ייחודי ומקבלים תזונה ראויה, בניגוד לשבייה ביתית. "אנו שמחים מאוד מהנכונות להחזיר את הצבים, שרובם המוחלט לא יוכלו להשתלב חזרה בטבע ואף עלולים להוות מפגע תברואתי לאוכלוסייה הקיימת", הסבירה יעל המרמן סולר, מנהלת פארק עמק הצבאים מטעם החברה להגנת הטבע.

עומר דראל, בן שירות בפארק עמק הצבאים ויוזם הפרויקט, מסביר שהרעיון נולד מספירה שערך בפארק, במטרה לכמת את הצבים. "לאחר הספירה התבהרו לי שני דברים: כמות הצבים בפארק קטנה, ועדיין מצבם טוב בהרבה מהצבים בטבע בארץ. אחרי שיחות עם חוקרים בתחום ומומחי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, התברר לי שהקושי הגדול ביותר לצבי היבשה המצויים - למעט אובדן בתי גידול - הוא איסופם מהטבע ע"י אלפי ישראלים. ‌לפרויקט הקטן שיזמתי עבור צבי אזור ירושלים, יש הזדמנות ליצור תפנית בעתיד המין כולו בישראל", אמר.

בחברה להגנת הטבע מתפעלים מעשרות המשפחות שהגיעו לפארק בשבוע ומספרים כי יש המביאים צב או שניים שנותרו בביתם לאחר שהובאו לגן הילדים או נאספו מהכביש, רגע לפני שנדרסו. אולם כמה משפחות הביאו 5-7 צבים ומשפחה אחת ממרכז הארץ אף הביאה יותר מ-30 צבים שהוחזקו יחד במכלאות מאולתרות, ארגזים, בגינה ובמחסן.

החזרת צבים. צילום: החברה להגנת הטבע

"הם הגיעו בהרכב מלא - 3 דורות ב-3 מכוניות: סבא, סבתא, ילדיהם ונכדיהם – והביאו עימם 30 צבים שהוחזקו במכלאה בחצר מעל 30 שנה. זה התחיל כשסב המשפחה מצא כמה צבים פגועים והחליט להצילם. הוא שיכן אותם במכלאה בחצר עד שהתחזקו והחלו להתרבות. את הבקועים הוא גידל זמן קצר, את חלקם שיחרר חזרה לטבע וחלקם השאיר, כך שבמשך שנים גדלה הכמות והצטברו יותר מ-30 צבים, שהואכלו בפירות, ירקות ועוד, שפגעו בצבים וגרמו להם למחלות שונות. הם סיפרו כי ברגע שראו את הכתבות בתקשורת ומתוך דאגה אמיתית לצבים, החליטו להביאם אלינו", הוסיפה המרמן סולר.

ברשות הטבע והגנים מציינים: "הצבים הם חיות בר ומקומם בטבע הפתוח. כליאת צב בבית או בגינה היא עבירה על החוק וגורמת לו נזק בלתי הפיך, לרבות איבוד היכולת לשרוד בטבע הפתוח. לכן חשוב לא לאסוף צבים מהטבע הביתה. אנו מברכים על מתחם המקלט החדש לצבים שהוחזקו בשבי, שנעשה בהיתר של רשות הטבע והגנים ועל פי חוק. לדיווח ומסירה של צב חזרה לטבע ניתן לפנות למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*".

עמק הצבאים. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

"השאיפה היא לשחרר לטבע צבים בריאים ולטפל בחולים, כאשר במקביל מבקרי הפארק מקבלים הסבר והמחשה להבדל בין צב בריא לעומת צב שהוחזקו בבית בחצר וניזון מירקות ופירות במקום עשבים טבעיים", מוסיפה יעל המרמן סולר, מנהלת פארק עמק הצבאים מטעם החברה להגנת הטבע.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "מרגש לראות את ההתגייסות של הציבור למען אוכלוסיית הצבים בארץ, בשבוע האחרון הגיעו מעל 100 צבים למרכז הטיפול החדש שהוקם. תמשיכו להביא את הצבים לעמק הצבאים, אני מבטיח שתוכלו להגיע לבקר אותם שוב בכל זמן שתבחרו. הטבע והחי הם חלק מהזהות של ירושלים. נמשיך לשמור עליהם למענם ולמעננו".