"השפלה בשם ההנהלה". אילוסטרציה: שאטרסטוק

השיימינג הכפול והבעייתי: הנהלת בית ספר בעיר פעלה לאחרונה נגד תלמידים שביצעו מתיחה בפייסבוק על חשבונה של חברתם לספסל הלימודים. אלא שהעונש ה'חינוכי' כלל חשיפה של שמותיהם מול כל המוסד החינוכי. "זאת השפלה עם לגיטימציה של ההנהלה", הם טוענים כעת.

תחילת הפרשה לפני מספר שבועות, אז ביצעו תלמידים מאחד התיכונים בעיר מתיחה שמכונה 'פיגוע פייסבוק', שבמסגרתה נכנסים לפרופיל של אדם אחר ורושמים דברים שטותיים ומביכים בשמו. "עשינו את זה לאחת התלמידות", מודה אחד המעורבים. "רשמנו שם דברים שטותיים, כמו 'יש לי טחורים' ודברים בסגנון הזה".

אלא שהתלמידים הפוגעים לא ציפו למה שקרה בהמשך, והם טוענים כי ההנהלה עשתה להם 'שיימינג' לכל דבר. "היא החליטה שכל השיעורים בשכבה מבוטלים", הם מספרים, "ושבכל הכיתות ידברו על מה שעשינו. העמידו את הילדה מול הכיתה ואמרו את השמות שלנו ואת מה שעשינו. אפילו לא היתה לנו זכות להיות נוכחים בשיעורים ולהגיב. הכריחו אותנו לצאת". 

התלמידים מבינים שהמעשה שהם עשו לא היה ראוי, אך טוענים כי התגובה של בית הספר לא ראויה באותה המידה. "אני מבין שצריך לטפל בזה בצורה המינהלתית", אומר אחד המעורבים. "יכול להיות שפגענו בתלמידה ואנחנו מצטערים, אבל הדרך שבה הגיבו בהנהלה לא ראויה לטעמי. גם המורים נתנו לזה לגיטימציה ופשוט השפילו אותנו".

העירייה: "תופעת השיימינג והאלימות ברשתות החברתיות היא תופעה חמורה שיש להוקיע מכל וכל. מינהל החינוך מעניק גיבוי מלא לבית הספר שבחר לטפל בתופעה חמורה זו באמצעות פעולה חינוכית בתוך בית הספר".

 

"השפלה בשם ההנהלה" | אילוסטרציה: שאטרסטוק