החרדי על הכביש. "זה מבהיל". צילום: פרטי

חסר הבית שמצליח להפחיד את הנהגים - רק מחפש מקום קבע שבו יוכל לגור: כל מי שנסע לאחרונה בכביש בגין צפון וירד במחלף היציאה לרמות, בוודאי הבחין במראה מוזר - איש מציץ מבין השיחים

"יכול להיות מסוכן"

הוא נמצא שם כל יום, מסתכל על המכוניות העוברות ושבות, ומדי פעם עובר לנוח במאהל שהקים בסמוך. "זה מבהיל", מעיד אחד הנהגים שעבר במקום. "ברגע שמסיימים את הפנייה הוא פשוט נמצא שם בין השיחים ומביט. היום אני כבר יודע שהוא שם ומתכונן לזה, אבל לנהגים אחרים שלא מכירים אותו זה יכול להיות אפילו מסוכן".

מבדיקה שערך מיינט ירושלים עולה כי מדובר בחסר בית שכבר יותר מעשור עובר ממקום למקום ברחבי העיר. חלק מהמקומות שבהם התגורר עד כה היו תחנת אוטובוס בהר חוצבים והמדרחוב במרכז העיר

בחודשים האחרונים, כאמור, הוא התמקם בסמוך לכביש בגין. בשיחה עם האתר הוא טוען כי העירייה מכירה אותו ומסרבת לטפל בו. כמו כן הוא טוען כי בכל פעם העירייה מחריבה לו את מקום משכנו. "הם הגיעו לפה והרסו לי את מקום מגוריי פעם אחר פעם", הוא אומר בכאב. "אני לא מבין למי הפרעתי ולמי אני מפריע. אם העירייה אומרת שאני מפריע אז שיבואו ויעזרו לי".

"עוקבים אחר מצבו"

"אוכלוסיית דרי הרחוב ממודרת מאורח חיים נורמטיבי", נמסר השבוע מהעירייה. "לרוב מדובר בלקוחות הסובלים מתחלואה כפולה, כגון שימוש בסמים ומחלות נפש. הטיפול בדרי רחוב בעיר ירושלים כולל מגוון התערבויות מקצועיות שמתבצעות באמצעות צוות של עובדים סוציאליים מיחידת דרי הרחוב של אגף הרווחה.

"בשלב האיתור הראשוני מוצע לדרי הרחוב מחסה מיידי, שכולל לינה, מקלחת ומקום מוגן לשהות בו במהלך כל ימות השנה. בהמשך, ובהתאמה למידת נכונותו/יכולותיו, מלווה העובד הסוציאלי את דר הרחוב בתהליך של מיצוי זכויות מול השירותים השונים: הביטוח הלאומי, משרד השיכון וכדומה, ובונה עבורו תוכנית שיקום מותאמת.

"הצלחת הטיפול בדרי רחוב מותנית במידת נכונותם לשתף פעולה. כל עוד הם אינם מוגדרים חסרי ישע אין ביכולתנו לכפות עליהם קבלת תוכנית טיפול.

"לענייננו, מדובר בדר רחוב מוכר השוהה ברחוב לאורך שנים. לא פעם הוצע לו להתפנות, אך עד כה הוא מתמיד בסירובו. במסגרת סיורי היום והלילה השוטפים אנו עוקבים אחר מצבו, מציעים לו ציוד ובודקים מולו אם שינה את עמדתו ביחס ליציאתו למסגרת מתאימה. אגף אכיפה ושיטור בתיאום עם אגף הרווחה יבדקו כיצד לסייע ולפנותו מהמקום המסוכן. העירייה תמשיך לעקוב אחר מצבו ולתת מענה בהתאם למידת נכונותו/מצבו".