בטקס שנערך לאחרונה במעלה אדומים, העניק מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, אות הצטיינות לעשרות חיילים ומפקדים מצטיינים מבין יחידות הפיקוד. בין המצטיינים בלטו שני אנשי מילואים מירושלים, רס"ן יואב נבנצאל ורס''ר מנחם אסטריק.

רס''ן יואב נבנצאל. צילום: דובר צה"ל

רס''ן יואב נבנצאל התגייס ב-2001 לחטיבת הצנחנים, לפלוגת "עורב" המתמחה בהפעלת טילים נגד טנקים. בהמשך יצא לקורס מפקדי כיתות, קורס קצינים, והשתחרר בתפקיד מפקד פלוגה לאחר 6 שנות שירות.

נבנצאל משמש כיום כמפקד פלוגה בחטיבת המילואים 551 ומגיע למילואים למשך כחודש בשנה. הוא נולד וגדל בנווה צוף (חלמיש), ב-13 השנים האחרונות הוא מתגורר בקטמון ועובד בראיית חשבון.

זמן קצר לאחר שנבנצאל התגייס אחיו יאיר נהרג בפיגוע ליד היישוב, עת שהיה קצין שלישות. נבנצאל הוא לא איש המילואים היחיד במשפחתו, אביו הוא סא"ל במילואים ברבנות הצבאית ובזמני חירום הוא מפקד החמ"ל של הרבנות הצבאית.

 רס"ר מנחם אסטריק. צילום: דובר צה"ל

ירושלמי נוסף שזכה באות ההצטיינות מהאלוף הוא רס"ר מנחם אסטריק (29). אסטריק הוא מפקד החמ"ל של פיקוד מרכז ברגעי חירום ומלחמה. לטקס קבלת ההצטיינות ממפקד הפיקוד הגיעה משפחתו.

הוא התגייס ב-2008 ללוחמה בחטיבת "כפיר" והשתחרר לאחר 6 שנים, בתום מבצע "צוק איתן". על אף שהיה פטור משירות מילואים, מנחם רצה להמשיך לתרום. כך, אחרי שיחות שהגיעו עד לקצין המילואים הראשי, הותר לו לשרת.

בשנה שעברה הוא הגיע ל-150 ימי מילואים, כמעט חצי מהשנה (!). במהלך השנה הוקפץ לחמ"ל באישון לילה כמה פעמים ומילא מקום של קצין בקבע.

אסטריק גדל בבית חרדי ואחרי הליך ארוך הוא החליט שהוא מעוניין להתגייס לצה"ל. למשפחתו לא היה קל עם הצעד הזה, ומנחם היה מוגדר כ-"חייל בודד" לאורך שירותו. כיום הוא מתגורר בקטמון.

בשנה האחרונה השלים את מבחני הבגרויות בעזרת אגודת הל"ל וניגש לפסיכומטרי במטרה להתחיל בשנה הבאה לימודי רפואה. כיום הוא עובד במספר מרפאות באזור ירושלים, מתנדב במגן דוד אדום ובמספר עמותות שעוזרת לחיילים בודדים. על המסירות, ההשקעה וההגעה המתמדת, אסטריק קיבל את אות ההצטיינות.