פסנתר הבטון במרכז העיר. צילום: קותי פונדמינסקי

הפיתוח הירושלמי המקורי - פסנתר הרחוב הראשון בעולם העשוי מבטון - נדד לאחרונה לתחנה השלישית שלו בעיר: כיכר ספרא. כעת נחשף כי לפי התוכניות אמורים להציב בעיר עוד 4-2 פסנתרים דומים, במקומות שלא נקבעו עדיין.

הפסנתר הוא פרי עבודתם של היזמים אוולין רובין ופרופ' דן קאופמן, שפיתחו כלי נגינה עמיד לכל מזג אוויר שנועד להיות זמין לשימוש חופשי של הציבור. בפועל מדובר בפסנתר חשמלי עם מגבר שצליליו דומים מאוד לפסנתר קלאסי רגיל. בשל מחירו הגבוה, החברה העירונית עדן בחרה לשכור את הפסנתר הראשון שהציבה במרכז העיר ולא לרכוש אותו. פסנתר שני נרכש לאחרונה במימון תורמים עבור מכללת ספיר בדרום, שם פרופ' קאופמן מלמד.

"במרחב הציבורי אין כיום כמעט פעילויות", מסבירה רובין. "חיפשנו ליצור משהו סביב מוזיקה והפסנתר ברחוב הוא הצלחה מדהימה. התוכנית המקורית שלנו היתה שינגנו בפסנתר שעתיים-שלוש ביום. בפועל מנגנים בו קרוב לעשר שעות. זה הישג אדיר".

סביב הפסנתר ברחוב התפתחה קהילה ויש אפילו קבוצת ווטסאפ של נגנים שמתאמים זמני מפגש, ואנשים שנפגשים ליד הפסנתר באופן קבוע. הגרסה הנוכחית מחייבת חיבור לחשמל, אבל יש כבר בפיתוח דגם סולרי שיפעל על אנרגיית השמש.

לפני כמה שנים, במסגרת פסטיבל הפסנתר, הוצבו כמה פסנתרי עץ רגילים במקומות מרכזיים בעיר. אבל כעבור כמה ימים הם פונו, כדי שלא ייגרם להם נזק תחת כיפת השמיים.

חברת המועצה פלר חסן־נחום, שמלווה את היוזמה מראשיתה: "מוזיקה ותרבות יכולים לחבר בין אנשים. יש כאן חסידים, ערבים, צעירים וזקנים וכולם מנגנים ומאזינים זה לזה. החיבור הזה בין קבוצות שונות באוכלוסיה הוא התקווה שלנו".