האם ובנה. צילום: רפי קוץ

אם לתלמיד בשכונת קטמון, נכה מאה אחוז שסובלת מניוון שרירים, טוענת כי הושפלה בידי אנשי בית ספר שאליו רצתה לרשום את בנה. "זאת היתה פגישה מהגיהינום", היא מספרת. "הם צעקו עלי ואמרו לי לא להשתמש בנכות שלי כתירוץ". 

תחילת הפרשה כאשר אם לתלמיד כיתה ו', שסובלת מניוון שרירים, ביקשה לרשום את בנה למוסד חינוכי הסמוך לביתם.

אלא שהבקשה נדחתה והאם הגישה ערר. לאחרונה היא זומנה לפגישה נוספת בבית הספר, שלטענתה היתה משפילה. "כבר כשנכנסנו הבנו לאן הגענו", היא משחזרת. "ישבו שם שתי נציגות של בית הספר והחלו לדבר אלינו בטון תקיף. הן אמרו לנו: 'אל תדברו, אל תענו לנו'. היה קשה להבין מה קורה אבל המשכנו להתנהל כרגיל".

לטענתה, בשלב מסוים עברה השיחה לטונים צורמים במיוחד. "הן החלו לקרוא את הציונים של הבן שלי בזלזול, אמרו לו שהוא לא מספיק טוב במקצועות האלה", היא אומרת. "הן שאלו אותו למה אתה לא טוב במקצועות האלה והוא ענה להן שהוא צריך להשתפר, כמו שמצפים מילד בן 13 לענות. ואז הן אמרו: 'הבעיה מונחת לפנינו'. ככה אומרות דמויות חינוכיות לילד בכיתה ו'?".

האם טוענת כי ניסתה להסביר להם שמדובר בבית ספר שקרוב מרחק הליכה מביתם וזה יעזור להם בהתחשב במחלת ניוון השרירים שלה, והן אמרו לדבריה: "אל תשתמשי בנכות שלך כתירוץ". 

והיא מסכמת: "אין לי בעיה שלא יקבלו את הבן שלי, אבל למה זאת חייבת להיות פגישה כל כך משפילה?". 

העירייה: "תהליך הקבלה נעשה בדרך מכובדת ובמגמה לקבל את כל התלמידים המעוניינים ללמוד בביה"ס. במקרה דנן נערכו, שני ראיונות (השני לאחר הגשת ערעור של האם) שבסופם הגענו למסקנה של אי התאמה מובהקת. הראיונות נעשו בצורה מכבדת ומלאת רגישות לסיטואציה הייחודית. לטענות האם לגבי תכנים שנאמרו בראיונות אין שחר"."