באב אל ימן. צילום: יהונתן ודעי

עוד צעד בדרך לשבירת מונופול הרבנות על הכשרות? בעליו של קפה 'קרוסלה' ברחביה, יהונתן ודעי, הכריז בפוסט שפרסם בסוף השבוע בפייסבוק כי המסעדה הכשרה החדשה שלו, 'באב אל ימן' ברחביה (עזה 29), תפתח את שעריה בשבת מבלי לחלל שבת. "הדבר ייעשה במתכונת דומה לבתי מלון, שם האוכל מחומם על פלטות מיוחדות לשבת, יש מיחם לשתיה חמה והתשלום מתבצע מראש או לאחר השבת", אמר ודעי. "אני מאמין שיש צורך גם לציבור הדתי, במקומות שפתוחים בשבת ועומדים בקריטריונים ההלכתיים לפי השקפת עולמם. בנוסף אני מפנטז על מקום בו חילונים ודתיים יוכלו לשבת יחד בכבוד הדדי, להתנתק מהבלי היום, מהטלפונים, מהרעשים המלווים אותנו יום יום שעה שעה, להתחבר אחת לשניה והאחד לשני".

'באב אל ימן' פעילה כבר למעלה מחודש ובשבתות האחרונות היתה סגורה. בליל שישי הקרוב היא תפתח את שעריה בפעם הראשונה בשבת לאירוע במסגרת מיזם "שבתUnPlugged" מבית קרן אבי חי, בו תתארח המשפטנית פרופ׳ רות גביזון לשיחה על שבת ויהדות ויו״ר עמיתה בתנועת נאמני תורה ועבודה, תהילה פרידמן. במקום מתוכננות פעילויות מסוג זה בכל שבת במהלך כל השבת.

יהונתן ודעי. צילום: עצמי

"לא חידשנו כלום מבחינת ההלכה, אבל למנגנוני הכשרות השונים אין כרגע אומץ לבוא ולתת לנו מעטה כשרותי", אמר ודעי. לדבריו, כשרותה של המסעדה החדשה תהיה באחריותה של משגיחת כשרות פנימית מוסמכת על ידי הרבנות - אביבית רביע, ממקימי ארגון 'השגחה פרטית' הירושלמי. בהמשך הוא אף עשוי לקבל תעודת כשרות אלטרנטיבית מארגון 'צוהר'.

ודעי הוא אחד מהפעילים המשמעותיים בארץ בשנים האחרונות נגד המונופול הממוסד של הרבנות הראשית בנושא הכשרות. לפני כשלוש שנים אף הגיש עתירה לבג"צ יחד עם חברו המסעדן שי גיני, באמצעות התנועה הרפורמית, נגד מונופול הרבנות, שנדחתה על ידי בית המשפט. למרות דחייתה, העתירה הגיע להישג לפיו כל בעל עסק יוכל להכריז כי הוא נמצא תחת השגחה. 

 באב אל ימן. צילום: יונתן ודעי

"חילוני שיגיע יקבל שבת שונה ממה שהוא מקבל במקומות שפתוחים עם חילול שבת", תיאר ודעי את רוח הבילוי במקום. "לא תהיה מוזיקה, תהיה שירה ואירועים תרבותיים סביב השבת. לדוגמא, העישון בשבת יהיה אסור במקום גם ברחבה החיצונית, וזה למשל מה שהחילוני יקריב עבור הדתי. מצד שני הדתי יישב, ואם החילוני לצורך העניין ישתמש בטלפון שלו הוא יצטרך להכיל את זה. יהיו כללים שמאפשרים סובלנות ויהיו פלאיירים על השולחנות שיסבירו את מהות הפרויקט".

"הדת הממוסדת בישראל ממאיסה על הציבור החילוני את יהדותם ומרחיקה אותם מתרבותם והגיעה השעה בה אנו באקטיביזם אישי, ניצור את השינוי המיוחל ולא נמתין לישועה שתגיע מפוליטיקאים המשחררים הצהרות סרק", כתב ודעי בפוסט שפרסם. "הממלכתיות הדתית כשלה ובגדול, ציבור גדול מתרחק מתרבותו, האנטגוניזם מתגבר מיום ליום, הממסד הדתי מייצר פרובוקציות ואין פוצה פה. אנו מעוניינים ליצור שבת כהלכתה בה נכבד את הקהל הדתי, בה הקהל הדתי יכבד את החילוני, שבת בה נקבל כל אדם ללא יוצא מן הכלל", סיכם.

כזכור, לפני כשנה ניסה מיזם 'שבאתי' הירושלמי לקיים דבר דומה בלילות שישי, במסעדות מתחלפות בכל שבוע, אך לא הצליח. התנגדות קשה של הרבנות לפתיחת עסקים כשרים בשבת, למרות שמדובר היה בפעילות ללא חילול שבת מנעה מהמיזם לקרות בתצורה כזו. בעלי העסקים שהסכימו לשתף פעולה אף הוזהרו כי תילקח מהם תעודת הכשרות שלהם. כעת מתקיים מיזם 'שבאתי' אחת לשבוע בחללים ריקים שמושכרים מראש. כמובן שבמקרה של מסעדת 'באב אל ימן', הדבר לא יהווה בעיה מכיוון שממילא אין לה תעודת כשרות מהרבנות.