משה ואחת המטפלות. צילום: בית החולים אלי"ן

8 חודשים לאחר שנולד משה רובינוף הוא מבקר לראשונה בגן החיות התנכ"י: משה בן ה-8 חודשים סובל מתסמונת נדירה שאינה מאפשרת לו לנשום בזמן שינה ומאושפז במחלקת השיקום הנשימתי באלי"ן. השבוע לראשונה בחייו הוא ביקר בגן החיות התנכ"י במלחה.

משה נולד בשבוע ה-38 בבית החולים וולפסון בחולון. "גם ההיריון וגם הלידה היו נורמאליים לחלוטין", סיפרה אמו מזל רובינוף, "אבל כמה שעות אחרי שנולד הוא התחיל להשחיר והפסיק לנשום".

הפעוט חובר לחמצן ולאחר בדיקות התברר כי הוא סובל מתסמונת היפוונטילציה המרכזית המולדת צורה נדירה ביותר של דום נשימה בשינה (CCHS) שאינה מאפשרת לו לנשום בעת שינה. כתוצאה מכך עליו להיות מחובר למכונת הנשמה בזמן השינה.

משה אושפז במחלקת השיקום הנשימתי בבית החולים אלי"ן, ויוצא מדי פעם לשבתות בבית. אמו מזל מסרה: "לקחת אותו הביתה לשבת היה מאוד קשה ומפחיד בהתחלה. במיוחד עבור האחים שלו. יש לו חור בגרון בשביל מכונת ההנשמה, הוא יכול להשמיע קולות אבל לא שומעים אותו והוא דורש השגחה מסביב לשעון".

צילום: בית החולים אלי"ן

לאחר הביקור בגן החיות אמרה אמו: "זו הפעם הראשונה שאנו יוצאים עם משה מחוץ לכותלי בית החולים והבית ונהנים עמו בפעילות חווייתית. משה נראה מאושר ולא הפסיק לחייך".

ד"ר אליעזר בארי מנהל מחלקת השיקום הנשימתי באלי"ן וסמנכ"ל בית החולים: "היציאה מכתלי בית החולים - לגן החיות מסייעת לשבור את תבנית האשפוז. הרעיון הוא לתת להורים להשתעשע עם ילדיהם, ולחוות את התחושה שאפשר לצאת, ליהנות ולחוות חוויות עם ילדיהם, גם עם המונשמים. במילים אחרות: השד אינו מפחיד כמו שהוא מרגיש אצל ההורים לילדים עם מוגבלויות. עבור רבים מהם זו הפעם הראשונה שהם מוציאים את הילד מבית החולים".