בית משפט. אילוסטרציה: shutterstock

אימת המשטרה? שופטת בית משפט השלום בעיר, ג'ויה סקפה־שפירא, העבירה ביקורת על התביעה המשטרתית בשני דיונים שניהלה לאחרונה: האחד תיק הנוגע לסמים, והשני מקרה של אלימות במשפחה.

במקרה הראשון זוכה הנאשם מעבירות סמים ואילו השופטת נזפה בתביעה. מדובר באישום שלפיו הנאשם סיפק 200 גרם גראס לאדם אחר. הנאשם כפר בכתב האישום. בנוסף טען הסנגור, עו"ד ארז בר-צבי כי אין ביסוס לכך שמרשו פגש בר' ומסר לו דבר מה וקיבל ממנו כסף. התביעה טענה כי הנאשם מסר את הסמים לר', ואילו סרטוני האבטחה הצביעו על כך שמי שיצא לפגוש את הנאשם הוא בכלל י', אחיו. ר' גם לא ידע לנקוב בשמו של הנאשם. בנוסף לכך י' לא נקרא לחקירה מטעם המאשימה.

"לא ניתן לקשור את הנאשם ברמה שמעבר לספק סביר לאספקת הסמים לר', ואפילו לא לי'", אמרה השופטת בהכרעת הדין. הנאשם זוכה מהמיוחס לו בכתב האישום. וכאן החלה התקפה על התביעה. השופטת טענה כי נכתב שהאירוע התרחש ברחוב השלום בירושלים, כאשר הוא אירע בכלל במבשרת ציון. עוד צוין בכתב האישום כי הנאשם סיפק לר' סם מסוכן מסוג גראס, כאשר גראס אינו מוגדר סם מסוכן. עוד טענה כי העבירות שבהן הואשם הנאשם לא היו ברורות בסעיפים השונים.

"למרבה הצער, אין זו הפעם היחידה שבה מוגשים לבית המשפט כתבי אישום הכוללים טעויות גסות בניסוח העובדות, בציון הוראות החיקוק שבהן מואשם הנאשם, בהכללת פרטיהם האישיים של עדים וגם שגיאות ניסוח ודקדוק", תקפה השופטת.

סנגורו של הנאשם שזוכה מהמיוחס לו, עו"ד ארז בר-צבי: "אנו שמחים שבית המשפט הנכבד זיכה אדם חף מפשע מכתב האישום שנוסח, ושהוגש בקלות ראש ונוסח ברשלנות".

במקרה השני, שבו יוצג הנאשם בידי עו"ד אלי כץ, המדינה התנערה מהסכם על אי הרשעה הקשור למקרה של אלימות במשפחה.

השופטת נזפה ולא הרשיעה. היא הבהירה כי הסכם מוקדם הוא כמו הבטחה מינהלית כלפי הנאשם. "לא שמעתי טיעון מפי בא כח המאשימה מדוע היא חוזרת בה מהסדר הטיעון", תקפה בפסק הדין השופטת סקפה־שפירא.

סנגורו של הנאשם, עו"ד אלי כץ: "יש לקוות שהתביעה תפנים את ביקורת בית המשפט, ולהבא לא תנסה לחמוק מהסכמות אליהן היא מגיעה עם סנגורים".

בנוגע לסיפור הסמים נמסר מהמשטרה: "ראיות התביעה המשטרתית התבססו על עדות אחד מבני הבית שבו נתפסו הסמים, שטען כי קנה את הסמים מהנאשם. חומר הראיות הוגש בהסכמה ובית המשפט סבר כי ניתוח כלל הראיות לא מאפשר את הרשעת הנאשם. התביעה המשטרתית לומדת את הכרעת הדין ותשקול את צעדיה.

"לגבי המקרה השני נטען כי מדובר באי הבנה בנוגע להסדר בין התביעה לסנגור".