ילדים בסינמטק. צילום: פרי מנדלבוים

קולנוע בירושלים – הדור הבא: מזה מספר שנים מעביר סינמטק ירושלים חוגי קולנוע לילדים במקום, ובקיץ הזה החליטו לקחת את הפעילות צעד אחד קדימה. הסינמטק פתח לראשונה השנה קייטנת קולנוע מרוכזת לשלושה שבועות, שתספק לילדים שוחרי סרטים כבר מגיל בית ספר יסודי, היכרות עם עולם הקולנוע והתנסות מעשית.

הקייטנה מיועדת למסיימי כיתות ד-ו. "מה שמייחד את הקייטנה הזו זה קודם כל שהיא בסינמטק עצמו", אומר לאל קליין, מורה לקולנוע ומנהל התוכן של הקייטנה. "זו פעם ראשונה שיש כאן כזו קייטנה. המיקום מוסיף למקור שאליו אנחנו שואפים, שזה לייצר תשוקה לקולנוע אצל הילדים, או לחזק תשוקה לקולנוע שקיימת אצלהם כבר".

מאיזה גיל מתחילים לימודי קולנוע בבית הספר?
"ברוב בתי הספר מתחילים יותר מאוחר, יש בתי ספר שיש בהם תוכניות מוקדמות יותר של קולנוע, וכמובן שהתוכנית מותאמת לגילאים של הילדים. בקייטנה נדבר קצת על ההתפתחות של הקולנוע מבחינה היסטורית, ואפילו קצת רעיונית, על הסיבות לשינויים כאלה ואחרים. יהיה קצת קולנוע אילם, לא הרבה כי רף הסבלנות בגיל הזה בדרך כלל לא מאפשר את זה. יהיה קצת על ז'אנרים, תפקידים של אנשים על הסט, זויות צילום, ציוד, משחק מול מצלמה ובימוי במקביל. הכל בנגיעות כי מדובר בתקופת זמן קצרה, ואלה שיימשכו לזה ימצאו מסגרות מתאימות להמשיך בזה".

הקייטנה בסינמטק תארח גם מנחים אורחים ידועים מעולם הקולנוע הישראלי והאומנות החזותית, שיסבירו לילדים על היצירה שלהם. כך למשל יגיע לקייטנה האנימטור והבמאי חנן קמינסקי, שחתום על סרט האנימציה באורך מלא הראשון שיצא בישראל, 'אגדת המלך שלמה', שיוקרן לילדים באותו מפגש. מפגש נוסף ייערך עם הבמאי והתסריטאי אלון גור אריה, לו שיתופי פעולה רבים עם הסינמטק בו בין השאר הוא מעביר הרצאות בנושא קולנוע. גור אריה ישוחח עם הילדים על הגרסא החדשה והמלאה לסרט הפולחן הקצר שלו מ-2007, 'המוסד הסגור', בה מעורב גם דייוויד צוקר, יוצר שוברי הקופות 'טיסה נעימה' וסדרת סרטי 'האקדח מת מצחוק'. יוצר מוערך נוסף אותו יפגשו הילדים בקייטנה הוא הקומיקסאי והמאייר הידוע, מישל קישקה, שיעביר לילדים סדנת אנימציה.

יוצרים קולנוע בסמארטפון

"הילדים ייחשפו לסרטים ראשוניים מהרפרטואר של צ'ארלי צ'אפלין; הילד, הקרקס, ולסרטים נוספים, כשהדגש הוא ראשית הקולנוע המדבר", מסביר קליין. "יהיה גם יום של סדנה מעשית בבית הספר 'מוסררה', צילום אולפן, חצובות, פנסים ודברים כאלה. אנחנו נלמד על מצלמה וחצובה גדולות אבל הכוונה היא שאת רוב היצירה הילדים יעשו עם הסלולרי שלהם. יהיו חצובות מותאמות, ותוך כדי הם ילמדו למשל על שוט יציב לעומת שוט לא יציב, וכדומה".

"האידיאל פה הוא בעיקר עניין התשוקה לקולנוע, כי בכמות הזמן הזאת אי אפשר לצפות מילד להיות לא במאי, לא צלם, לא עורך, אלא רק לגעת קצת בדברים האלה. צעירים רואים פחות ופחות סרטים באורך מלא בימינו, ונוטים יותר לסדרות קצרות ומהירות, אנחנו לא נגד סדרות אבל רואים אותם כתוספת לקולנוע, שהוא הבסיס", מסכם קליין.

ההרשמה לקייטנת הקיץ של הסינמטק כבר נסגרה, אבל אם אתם חושדים שספילברג הבא נמצא אצלכם בבית - אולי בשנה הבאה.