אנדרטה לזכר חללי צוק איתן. הדמיה:  סטודיו אבידן ירושלים, באדיבות העירייה

ארבע שנים למבצע צוק איתן: טקס הנחת אבן פינה להקמת אנדרטה לזכרם של 11 חללי צה"ל שנפלו במבצע צוק איתן ונקברו בירושלים התקיימה אתמול (ב') בעמק הצבאים.

ב-8 בחודש יולי 2014 יצאה מדינת ישראל למבצע צוק איתן בו נהרגו 68 חללי צה"ל, ביניהם 11 חיילים שנקברו בירושלים: סמ"ר משה מלקו, סמל מקס דונלד שטיינברג, סג"מ יובל היימן, סמ"ר אביתר משה תורגמן, סרן דימה לויטס, סמ"ר לי ליליק מט, סמ"ר עמית יאורי, סמ"ר משה (מושיקו) דוינו, סמל דור דרעי, סמל ברקאי שור וסמ"ר ליאל גדעוני.

במלאת ארבע שנים למבצע צוק איתן החלו העבודות להקמת האנדרטה. היוזמה להנצחה זו הינה יוזמה של ראש העירייה בהמשך להבטחתו למשפחות השכולות עת שערך ביקור ניחום אבלים לפני ארבע שנים.

האדריכלים הירושלמים, עודד וקורן אבידני, נבחרו להקים את האנדרטה בשיתוף המשפחות השכולות. האחרונים קיבלו מספר חלופות לסקיצות ולבסוף נבחרה אנדרטת "הבית" – אנדרטה בצורת בית בשילוב אבנים ירושלמיות ועליהם יוטבעו סמלים השייכים ומציינים כל אחד מהנופלים בהתאם לבחירת המשפחות. הצפי לסיום: אוקטובר 2018.

במקום בו תוקם האנדרטה, יוקם פארק אתגרי לילדי העיר, ויחד עם עמק הצבאים המשודרג יהווה מקום בילוי ופעילות למשפחות רבות עם ילדיהם.

הטקס התקיים בפאתי עמק הצבאים במעמד ראש העירייה, ניר ברקת, המשפחות השכולות, סגנית ראש העירייה, יעל ענתבי ומכובדים נוספים.

ראש העירייה, ניר ברקת: "אחד עשר הלוחמים שלנו היו מלח הארץ, כל אחד מהם עולם ומלואו. האנדרטה שאנחנו מניחים לה את אבן הפינה בפארק הצבאים המחודש, היא ראשונה מסוגה בירושלים ותהיה אנדרטה חיה במקום המשרה אווירה של חיים, אווירה של המשכיות ומבט לעתיד. מי שיעמוד פה, יוכל לדמיין ולחלום שהוא שומע את קולם של החיילים שלנו אומרים: תמשיכו. תמשיכו בעשייה, תמשיכו בבניין, תמשיכו את מה שאנחנו לא הספקנו – תמשיכו בחיים. זו המורשת שלהם, וזו המורשת של ירושלים".

הפרויקט משותף לעיריית ירושלים, צוות תכנית אב לתחבורה, חברת מוריה – החברה המבצעת וסטודיו אבידני ירושלים.