משימה קשה לחרדי. צילום: ענר גרין

מסע הייסורים של הצעיר החרדי ר' בדרך לדירת שותפים במרכז ירושלים: מתברר כי כמעט בלתי אפשרי לשכור דירה עם שותף או שניים אם אתה בא מהמגזר. כך לפחות למד על בשרו צעיר חרדי בן 21 שמתקשה לשלם על דירה שלמה לעצמו. לאחרונה קיבל ר' עבודה חדשה והחל לחפש דירה בקרבתה, אזור מרכז העיר. אלא שעד מהרה גילה כי יצא למשימה קשה במיוחד. כל פנייה שהוא עושה לבעלי דירות או לשותפים נתקלת בהתעלמות במקרה הטוב או בסירוב מעליב, במקרה הרע."הפניות נעשות לאנשים שמפרסמים בפייסבוק על דירה או חדר שמתפנים" הוא מסביר השבוע.

"אני יוצר איתם את הקשר הראשוני בהודעה. מציג את עצמי ומציין שאני מתעניין בחדר". לדבריו, עד כה לא הייתה אפילו דירה אחת אליה הצליח לתאם הגעה וכי אם הוא מקבל תשובה מהמפרסם, היא כבר בשלב הראשוני הייתה שלילית. בחלק מהפניות הדיירים סיפקו לר' תשובות מתחמקות בעוד בעלי דירות אחרים בחרו בגישה יותר ישירה לנושא: "הוויית השישי־שבת מאוד חילונית אצלנו", נכתב לו באחת מפניותיו, "לא נראה לי שזה יסתדר".

אחת ההתכתבויות בפייסבוק

"אני מגדיר את עצמי כחרדי ליברלי", אומר ר' בשיחה עם מיינט ירושלים. "אני עובד במשך רוב שעות היום, מגיע בלילה לישון ויוצא מוקדם בבוקר. אני לא אוכל בדירה, אז לא חשוב לי שהיא תשמור כשרות ואני לא אהיה בה בסופי שבוע כך שהיא גם יכולה שלא לשמור שבת. אני בסך הכל רוצה להתגורר קרוב לעבודה". 

ר' מספר כי מרבית השיחות עם שותפים פוטנציאלים בכלל לא מגיעות לרמה כזאת של פירוט ולרוב הוא פשוט נתקל בסירוב. "נכון שהחוק מתיר לבעלי דירות לפסול דיירים מכל סיבה שהם רוצים, אבל כמי שרוצה להשתלב בחברה הכללית וקיווה שהחברה תקבל אותו, גיליתי שהחילונים לא מפסיקים לתרץ ועושים הכל כדי שלא אשתלב", הוא אומר באכזבה. לדבריו, כששוחח עם חבריו החרדים על העניין גילה כי אינו לבד. "חוץ ממרכז העיר, התופעה קיימת בגבעה הצרפתית, שגם בה יש ריכוז גדול של דירות שותפים", הוא טוען.